Anasayfa / Sağlık Rehberi / Madde Bağımlılığı / Suboxone Kullanım Yolu
Suboxone Kullanım Yolu

Suboxone Kullanım Yolu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Suboxone Kullanım Yolu Nasıldır? Suboxone Kullanım Yolu hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Suboxone Kullanım Yolu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Suboxone dilaltı yol ile kullanılır. Buprenorfinin en yüksek biyo-yararlanımı ağız mukozasından olduğu için bu yol gereklidir. Dilaltına konulduktan 5-15 dakika sonra erir. İlacı yutmak biyo-yararlanımı düşük olduğu için hedeflenen etkinin ortaya çıkmasını sağlamamaktadır.

Damar yolu ile kullanılacak olursa içerdiği nalokson nedeniyle şiddetli yokunluk belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar.

KİMLERDE KULLANILIR?
Suboxone sadece eroin ve diğer opiyatlara bağımlılığı olanlarda kullanılan bir ilaçtır. Suboxone da bağımlılık oluşmasına yol açar. Ancak yarı ömrü eroin ve diğer yasadışı opiyatlardan yüksek olduğu için ve öfori yapmadığı için kişinin işlevsel bir yaşam kurmasında psikososyal tedavilerle birlikte kullanıldığında etkili olmaktadır.

KİMLERDE KULLANILMAZ?

  • Suboxone içerdiği nalokson nedeniyle kesinlikle hamilelerde kullanılmamaktadır.
  • Alkol ve benzodiazepinler (nervium, diazem, rivotril, xanax, roche) ile birlikte kullanılacak olursa ölümle sonuçlanabilecek ciddi solunum baskılanmasına yol açabilir. Suboxone kullanan kişilerin alkol ve benzodiazepinleri kesinlikle kullanmamaları önemlidir.
  • Ağır karaciğer harabiyeti olan kişilerde kullanılmaz.
  • Tedavi arzusu olmayan kişilerde, tedavi planına uyumu olmayacağı için sürdürüm tedavisine geçilmez. Bu noktada kişinin tedavi olma arzusu çok önem kazanmaktadır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Suboxone Etki Mekanizması

Suboxone Etki Mekanizması Nedir? Suboxone Etki Mekanizması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Suboxone Etki Mekanizması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat