Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?​ Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Su çiçeği özellikle çocuklarda görülen bir hastalık türüdür. Su çiçeği hastalığı için özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bu hastalığı tedavi etmek için ateş düşürücüler, antiseptikler ve kaşıntı giderici ilaçlar kullanılmaktadır. Böylece su çiçeği geçiren hastanın şikayetleri hafifletilir.

Özetle; Tedavide, doktorunuzun önereceği ateş düşürücülerle ateşin düşürülmesi, ağızdan veya cilde sürülen ilaçlarla kaşıntının önlenmesi önerilir. Bu dönemde aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır, bu hata ciddi bir karaciğer koması olan Reye sendromuna yol açabilir. Ilık bir kova su içine bir çorba kaşığı bikarbonat (yemek sodası) karıştırarak hazırlanan karışımla duş yaptırmak da rahatlatıcı olabilir. Hasta çocukla temastan sonraki ilk 72 saat içinde aşılanmayanlara aşı yapılırsa, yine koruyucudur. Döküntülü dönmede banyo yapılması tartışmalı bir konu olmakla birlikte, sadece duş alınmalı, kabuklar dökülmeden liflenme veya keselenme yapılmamalıdır.

Kaşıntılı dönemde çocuğa cildi rahatsız etmeyecek pamuklu giysiler giydirilmelidir.Ayrıca bir kova ılık suya bir çorba kaşığı yemek sodası karıştırılarak bu karışımla çocuğa duş aldırmak da kaşıntıyı azaltacaktır. Su çiçeğinin döküntülü döneminde banyo yalnızca duş şeklinde yapılmalıdır.

Hastalık 5 ile 7 gün içinde kendiliğinden iyileşir ve geçirenler doğal yöntemle bağışıklık kazandığından hastalığı yeniden geçirmezler. Ancak döküntülerin çevresinde kızarıklık, şişlik görülürse, ateş yüksekse lezyonların mikrop kapmış olduğu düşünülebilir. Bu durumda hasta doktora gösterilmelidir.

Bazı durumlarda antibiyotik tedavisine geçilebilir. Su çiçeği geçirmesi riskli hastalarda, örneğin bağışıklık sistemi yetersiz olanlarda hastalık başladıktan sonra 72 saat içinde antiviral tedaviye başlanır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Zatürre Nasıl Olur? Çocuklarda Zatürre Neden Olur?

Çocuklarda Zatürre Nasıl Olur? Çocuklarda Zatürre Neden Olur?​ Çocuklarda zatürre hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Zatürre Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat