Sporun Psikolojik Faydaları

Sporun Psikolojik Faydaları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sporun Psikolojik Faydaları Nelerdir? Sporun Psikolojik Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sporun Psikolojik Faydaları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Kimi zaman düzenli spor yapmak sizi zorlayabilir. Ama aşağıdaki faydaları okuyunca spor yapmak için daha istekli olacaksınız.

Sosyalleşmenizi sağlar

Eğer çekingen bir insansanız fakat yeni arkadaşlıklar kurmaktan da hoşlanıyorsanız bunu başarmanın en kolay yolu spor yapmaktır. Pek çok spor dalı birden fazla kişiyle yapılır ve bu da insanların kaynaşmalarını ve arkadaşlıklar kurmalarını sağlar.

Sizi mutlu kılar
Pek çok araştırma spor sırasında vücudumuzun dopamin salgıladığını kanıtlamıştır. Dopamin, bizim mutlu ve heyecanlı olmamızı sağlayan bir hormondur ve bu nedenle de spor yapan kişi kendini mutlu hisseder.

Rahatlamanıza yardımcı olur
Hangi sporu yaparsanız yapın sonunda kendinizi rahatlamış ve stresinizden arınmış hissedersiniz.

Dürtülerinizi kontrol edebilirsiniz
Spor, disiplin gerektirir ve bu disiplin de bizim agresif dürtülerimizi kontrol altına almamıza yardımcı olur.

İçsel çatışmalarınızı ifade etmenizi sağlar
Başkalarına anlatmadığınız içsel sorunlarınız ya da özel dertleriniz varsa spor bunları çözmenize yardımcı olur. Siz, kendinizi mutlu hissettiğiniz zaman özgüveniniz de artar. Böylece etrafınızdaki insanlara ve kendinize daha çok güvenirsiniz.

Daha organize ve motive olursunuz
Spor yapmak için gereken disiplin sizin daha organize ve daha motive biri olmanızı da sağlar.

Uykusuzluğun bir numaralı tedavisidir
Uyku kalitenizi arttırmanın yolu günde 20-30 dakika spor yapmaktan geçer. Çünkü spor, rahatlamanızı sağlar ve böylece daha iyi uyursunuz. Ertesi güne de daha enerjik ve dinlenmiş başlarsınız.


Daha mutlu ve sağlıklı yaşamak için düzenli spor yapın!

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ailenizle Yapacağınız Aktivitelerle Haftada 3000 Kalori Yakın

Hangi İş Kaç Kalori Yaktırır? Ailenizle Yapacağınız Aktivitelerle Haftada 3000 Kalori Yakma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ailenizle Yapacağınız Aktivitelerle Haftada 3000...

Kapat