Sporu Eğlenceli Hale Getirmenin 6 Yolu

Sporu Eğlenceli Hale Getirmenin 6 Yolu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sporu Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları Nelerdir? Sporu Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sporu Eğlenceli Hale Getirmenin 6 Yolu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Spor yapmak, çoğu zaman hepimize çok büyük bir yük gibi gelir. Yerimizden kalkıp da spor salonlarına gitmeye üşeniriz.

Hepimiz spor salonlarında sıkılırız ya da egzersizlerin rutinleşmesinden bunalırız. İşin sırrı, istediğiniz son şeyin antrenman yapmak olduğunu düşündüğünüz anda, sporu çok daha eğlenceli hale getirmek!

Eğlenin ve formda kalın
Egzersizlerinizi eğlenceli hale getirmeniz ve antrenmanlarınızdan keyif almanız için size basit ama oldukça etkili 6 önerimiz var! İşte spor yaparken eğlenmenin yolları:

Yeni şeyler deneyin
Vücut egzersizleri, her gün aynı şeyleri yaptığınız takdirde sıkıcı olmaya başlar. Eğer her gün aynı saatte spor salonuna gidip, aynı aletlerle, hep aynı sürede çalışmaya başlamışsanız, artık işi eğlenceli hale getirmenin zamanı gelmiş demektir! Spor salonunuzun size önerdiği farklı çalışma gruplarını araştırın; Kickboks’tan dansa, Zumba’dan yogaya, daha önce hiç denemediğiniz ama hep merak ettiğiniz bir şey mutlaka vardır. Bir kaç farklı gruba katılıp, hangisinin sizin kişiliğinize ve antrenman seviyenize uygun olduğunu bulun, onları da günlük rutininize ekleyin. Eğer bir spor salonuna üye değilseniz, dans okullarını ya da kaya tırmanışı gibi kapalı alanda yapılan antrenmanları araştırabilirsiniz. Vücudunuzu farklı yöntemlerle daha çok çalıştırdıkça, egzersizlerinize, sıkılmadan bağlı kalacaksınız.

Dışarı çıkın
Temiz hava, enerji depolamak ve kendinizi iyi hissetmek için oldukça önemlidir. Haftada en az bir gün açık havada antrenman yapın. Hava soğuk olsa bile, daha sıkı giyinerek ısınabilirsiniz. Mahallenizde tempolu yürüyüş yapabilir, yerler ıslak değilse bisiklete binebilir ya da havalar ısındığında yerel bir kulübe katılıp haftada bir ya da iki kez plaj voleybolu, basketbol gibi ilginizi çekecek herhangi bir sporla uğraşabilirsiniz.

Bir hedef belirleyin
Egzersizlerinizin rutinliğinden kurtulmanın en iyi yolu kendinize bir hedef belirlemenizdir. Neyi başarmak istiyorsunuz? İlk 10km’lik koşunuzu tamamlamak mı? Yoksa bir maratona katılmak mı? Kız kardeşinizin, beraber koştuğunuz son yarıştaki rekorunu mu geçmek istiyorsunuz? Egzersiz yaparken kendinize bir hedef belirleyin ve onu gerçekleştirmek için çalışın. Bir şeylere odaklanmak ve çalışmak, egzersizlerinizi daha anlamlı kılacak ve onları angarya olmaktan çıkaracaktır.

Arkadaşlarınızı ve ailenizi de dahil edin
Egzersizlerinizi eğlenceli hale getirmenin bir diğer yolu ise yalnız çalışmamanızdır. Bazı insanlar yalnız çalışmayı tercih ederken, bazıları ise bir partnerle çalışmayı daha faydalı bulur. Egzersizlerinize farklı bir yön getirmek için, arkadaşlarınızı ve ailenizi de buna dahil edin. Yakın bir arkadaşınızla haftalık yürüyüş ya da koşu grubuna katılın, spor salonunda bir takım arkadaşıyla antrenman yapın (bir arkadaş, iş arkadaşı ya da eş olabilir) ya da tüm ailenizin katıldığı bir egzersiz gecesi düzenleyin. Beraber yürüyün, koşun, bisiklete binin ve beraber terleyin!

Bir çocuk gibi düşünün
Çocukken ne kadar eğlendiğinizi hatırlıyor musunuz? İş olarak görmediğiniz bir şey yaparak, içinizdeki o hareket aşkını yeniden alevlendirin! İp atlayın, bir arkadaşınızla basket atışları yapın, çocuklarınızla saklambaç oynayın. Ya da oturma odanızda en sevdiğiniz müzik eşliğinde çılgın gibi dans edin. Egzersiz yapmak sadece spor salonuna gidip bir rutine bağlanmak demek değildir. Haftalık çalışma planınızın bir gününü eğlenceli, endişesiz ve çocukluğunuzu anımsatan şeyler yapmaya ayırın.

Eğlence katın
Spor salonunda ya da evde kalori yakarken sıkılıyorsanız, işe biraz eğlence katın. Bu, motivasyonunuzu arttırmak için çok basit ama etkili bir yoldur. Kulaklığınızı takın ve en sevdiğiniz müziği dinleyin, sizi harekete geçirecek bir şarkı listesi hazırlayın ya da koşu bandındayken televizyon izleyin. Dikkat dağınıklığı zamanın hızla geçmesine yardımcı olur; hatta çalıştığınızın farkına bile varmayabilirsiniz.


Sporun ve düzenli egzersiz yapmanın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu asla unutmayın. Mutlaka size uygun, yaparken eğleneceğiniz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir egzersiz vardır. Şimdi biraz vakit ayırın ve sizin için en doğru spor aktivitesini bularak, hem eğlenin, hem de formda kalın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ağırlık Çalışmanın Ve Kaldırmanın Faydaları

Ağırlık Çalışmanın Ve Kaldırmanın Faydaları Nelerdir? Ağırlık Çalışmanın Ve Kaldırmanın Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ağırlık Çalışmanın Ve Kaldırmanın Faydaları yazısını sadece...

Kapat