Anasayfa / Sağlıklı Yaşam İçin Spor / Dikkat Etmeniz Gerekenler Ve Öneriler / Spordan Sonra Asla Yememeniz Gereken Besinler
Spordan Sonra Asla Yememeniz Gereken Besinler

Spordan Sonra Asla Yememeniz Gereken Besinler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Spordan Sonra Asla Yememeniz Gereken Besinler Nelerdir? Spordan Sonra Asla Yememeniz Gereken Besinler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Spordan Sonra Asla Yememeniz Gereken Besinler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Spordan önce ve sonra doğru beslenebilmek için yazımızı okuyun.

Egzersiz sırasında vücudunuz kaslardaki bütün glikojeni kullanır. Glikojen, vücudun benzinidir ve genellikle karbonhidratlardan temin edilir. Spordan sonra hem glikojen seviyeniz düşer ya da tamamen boşalır hem de kaslarınız hasar görür. Neyse ki spor sonrası beslenme şekliniz sayesinde bu sorunları kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat yanlış beslenmek bu vücudun kendini tamir etme sürecini yavaşlatır ve geciktirir. Karışık karbonhidratlar ve yağsız protein spor sonrası tüketilebilecek en doğru besinler.

Kırmızı et
Kırmızı et en zor sindirilen besinlerden biridir ve spordan sonra yenmemelidir. Doymuş hayvansal yağ açısından zengin olan kırmızı et damarları tıkama riskine de sahiptir. Spordan sonra tavuk ve balığa yönelmek daha akıllıca olacaktır.

Yumurta
Yumurta son derece sağlıklı bir besindir ama eğer yumurtanın bütününü yiyecekseniz sadece 1 tane yemelisiniz çünkü yumurtada 6 gram yağ vardır. 1 yumurta ve iki yumurta beyazı mükemmel bir protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır ama spordan hemen sonra 1 yumurtadan fazlasını tüketmek iyi bir fikir olmayacaktır.

Tam yağlı yoğurt
Spor sonrası yenecek ideal besinlerden biri yoğurttur ama yağsız ve tatlandırılmamışını tercih ettiğiniz sürece.

Ceviz/badem/fındık yağı
Spordan sonra bir çay kaşığı ceviz/fındık yağı yemek sağlıklıdır ama bir kaşıktan fazla tüketmemek gerekir.

Beyaz ekmek
Beyaz ekmeği zaten tüketmememiz gerekir ama spordan sonra beyaz ekmek tüketmemeye çok daha fazla dikkat etmek gerekir. Çünkü büyük oranda gluten ve şeker içerir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketin.

Lif açısından zengin sebzeler
Sebzeleri ne kadar çok seversek sevelim spordan sonra tüketmemek gerektiğini unutmayalım. Lif açısından zengin oldukları için sindirmek ekstra çaba gerektirir. Sebzeleri günün daha sonraki saatlerine saklayın.

Çikolata
Çikolatanızı spordan hemen önce ya da spor yaptıktan bir süre sonra tüketin. Çikolatanın içindeki yağlar spor yaparken size yakıt sağlayacaklardır. Çikolatanızı spordan sonra tüketmeyi tercih ediyorsanız kakao tozunu kullanın. Çünkü kakao tozunda çok az yağ vardır ve kolayca sindirilir.

Hindistancevizi yağı
Hindistan cevizi yağı sporcular için son derece gerekli ve faydalıdır ama spordan önce tüketildiğinde. Çünkü yağ açısından zengindir ve size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Doğal Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir? Doğal Yollardan Nasıl Kilo Verilir? Doğal Kilo Verme Yöntemleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Doğal Kilo Verme Yöntemleri yazısını...

Kapat