Spor Sevmezlere: Zumba

Spor Sevmezlere: Zumba

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Zumba Yapmak Ne İşe Yarar? Zumbanın Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Spor Sevmezlere: Zumba yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Siz de spor yapmaya üşenen veya koşu bantlarında sıkılanlardan mısınız? Uzman diyetisyen Yasemin Serintürk, spor yapmayı sevmeyenlere, günümüzün en eğlenceli antrenmanlardan biri olan ZUMBA’yı öneriyor.

Beni tanıyanlar, bilenler, okuyanlar bir konuda ikna olmuşlardır. SPOR’suz olmaz. Eğer bu hayatta spor yapmaktan daha fazla keyif aldığım bir şey daha varsa; o da insanları spor yapmaya ikna etmek ve yaparken/spor yapmaya alıştıktan sonraki değişimlerine tanıklık etmektir.

ZUMBA, tam bu vesileyle yapmaya başlattığımız, şu anda dünyadaki en popüler ve en keyifli kardiyak antrenmanlardan birisidir.

Eğer yürümek dışında farklı bir spor yapmıyorsanız, spor yaparken sıkılıyorsanız, içinizden spor yapmak gelmiyorsa veya başlasanız da devam etmeyeceğinizi düşünüyorsanız şu anda tam olarak doğru yazıyı okuyorsunuz. Yürümekten daha aktif bir spor yapmanın size ve vücudunuza daha iyi geleceğini siz de düşünüyorsanız ZUMBA sizin için biçilmiş kaftandır.

YS BESLENME ve DANIŞMANLIK olarak ZUMBA derslerini organize etmeye başlamamın ilk sebebi;kilo vermeye veya kilo korumaya çalışan birçok danışanımın, spor konusunda bir rutin kazanamaması, spor yapmaya bir türlü başlayamaması ve/veya spor yaptıkları halde hiç yorulmadıklarından ve doğru düzgün terlemediklerinden yakınmalarıdır. 

Tabii ki her insan ve her beden birbirinden farklıdır. Fakat eğer spor yaparken konsantre olur ve elinizden geleni yaparsanız; terler ve yorulursunuz.

Eğer antrenmanın başı ile sonu arasında hiçbir fark hissetmiyorsanız; etkili bir antrenman yapmadığınızı söyleyebiliriz.

Neden ZUMBA ve ZUMBA yapmak ne işe yarar?
ZUMBA dersinin temel amacı; eğlenerek maksimum seviyede hareket etmek ve farkında olmadan spor yapmaktır. Yani sanıldığı gibi size dans etmeyi öğretmek değildir! Dolayısıyla “Ben dans edemem” diyerek stres yapmanıza veya dans konusunda yetenekli olmanıza gerek yoktur! Yürüyebilen herkes ZUMBA yapabilir. Derslere düzenli olarak katıldığınızda zaman içinde daha hızlı hareket ederek ve daha fazla koordine olarak, her geçen ders daha iyi, daha etkili, daha rahat ve eğlenerek hareket etmeye başlarsınız.

ZUMBA, oldukça kuvvetli bir kardiyovasküler antrenmandır. Çünkü vücudunuzun hareket etmeyen tek bir noktası kalmaz. Isınma ve stretching (esneme) ile beraber 50 dakika süren derste, ortalama 500 kalori yakılır ki koşar tempoda durmadan 3 saat yürüyüş yaparsanız belki ve ancak aynı kaloriyi yakabilme şansınız olur.

ZUMBA’nın, kalori yakmak, form yakalamak ve formda kalmanın yanı sıra akıl sağlığınıza getirisi de çok büyüktür. Her ders bir parti havasında geçer! Unutmayın ki; hareket etmek, aklen mutlu ve dengeli kalabilmek demektir.

Fiziksel olarak enerji sarf etmek, mutluluğun en önemli formülüdür. Çünkü işe yaramayan fazla enerjinin (ki buna STRES diyoruz) boşaltılması, mutlu ve sağlıklı yaşam için tek gerekli koşuldur.

STRES, hepimizin hayatında var. Ancak stresten arınmanın yolları da var. Kilonuzu ve fiziksel sağlığınızı umursamasanız da kendinize, ailenize, çevrenize daha faydalı bir kişi olabilmek için akıl sağlığınızı korumayı muhakkak umursayın. İşte ZUMBA stresinizi boşaltmak ve 50 dakika boyunca keyif alarak spor yapmanızı sağlamak bakımından da oldukça iyi bir seçenektir.

Özellikle stres ve öfke yönetimi terapilerinde düzenli spor yaparak yüksek miktarda enerji sarfiyatı, tedavinin en önemli parçalarından biridir. Bu sebeple yurt dışındaki birçok kurumsal şirket, yoğun stres altında çalışan elemanları için iş sonrası yüksek kalori harcanan spor dersleri koordine etmekte ve katılımı zorunlu tutmaktadır. ZUMBA; kick box, taebo, cycle gibi en çok tercih edilen dersler arasında yer alır.

ZUMBA ile spor yapamama stresiniz sona erer. Hem eğlenir, hem tatmin olur, hem de tüm günlük stresinizden arınırsınız. Daha önce hiç terlemediğiniz kadar terler, spor yaparak yorulmanın keyfine varırsınız.

ZUMBA, çok hareketli ve çok motive edici enfes müzikler eşliğinde yapılır. Her ders, Hip Hop’tan Salsa’ya, Oryantal’den, Reggaeton’a birçok enternasyonal şarkının yer aldığı bir müzik ziyafetidir. ZUMBA fitness’in dünyadaki sloganı; “Her ders bir parti havasında geçer.” şeklindedir ki bu slogan dersin en özet tanımıdır.

ZUMBA katılımcıları, her derse bir partiye gitmenin heyecanı ve hevesiyle katılırlar.

ZUMBA derslerine katılmak kısa bir zaman içinde sizi daha aktif, hareketli ve daha mutlu hissettirecektir. Dolayısıyla ZUMBA hareket etmeye olan küskünlüğünüzü ortadan kaldıracaktır. Yani ZUMBA yaparak, düzenli hareket etmeye alışkanlık kazanacak ve daha ilk derste değişimi iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Zumba Nedir?

Zumba Nedir? Zumba hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zumba yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da...

Kapat