Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Sosyal Medya Psikolojinizi Ele Veriyor
Sosyal Medya Psikolojinizi Ele Veriyor

Sosyal Medya Psikolojinizi Ele Veriyor

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

SOSYAL MEDYADA YAPTIĞINIZ PAYLAŞIMLAR ASLINDA PSİKOLOJİNİZLE İLGİLİ DETAYLAR VERİYOR, YAZDIĞINIZ BİR SÖZ, FOTOĞRAFLARDA KULLANDIĞINIZ RENK, PARLAKLIK VE FİLTRELERİN HEPSİNİN BİR ANLAMI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? BİLİNÇLİ OLARAK YAPMASANIZ DA PAYLAŞIM KRİTERLERİNİZ RUH HALİNİZİ ANLATIYOR. NASIL MI?

Şık restoranlarda yenilen yemekler, arkadaşlarla geçirilen zaman, tatiller, yolculuklar,,. Artık her anımız ölümsüzleştirilerek sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. Fotoğraflardaki ortak nokta ise ne kadar da mutluyum mesajı! Peki, sahiden de öyle mi? Fotoğraflardaki kadar mutlu mu herkes? Sosyal medyada yazdığımız, paylaştığımız şeyler ve bunu ne sıklıkta yaptığımız kişiliğimize, yaşadıklarımıza dair ipucu veriyor. Ancak etrafına mutluluk dağıtan birçok kare aslında başka bir şey anlatıyor. Fotoğraflarda kullandığınız renk, parlaklık ve kullandığınız filtrelerin hepsinin bir anlamı var. Sürekli aynı tarzda yaptığınız paylaşımlar aslında psikolojinizle ilgili detaylar veriyor. Bilinçli olarak yapmasanız da paylaşım kriterlerinizi ruh haliniz belirliyor. Hatta paylaşılan çoğu fotoğrafın depresyon belirtisi olduğu bile söylenenler arasında.

KOYU RENKLER DEPRESİF!

Araştırmalarda gözlemlenen kullanıcılara göre, depresyona meyilli ya da depresyonda olan kişiler, normal insanlara göre daha koyu ya da gri tonlarda fotoğraf paylaşıyor. Harvard Üniversitesi’nin çalışmasına göre, Instagram’da paylaşılan “mavi, gri ya da karanlık kareler” ya da fotoğrafları siyah-beyaza dönüştüren “Inkvvell” filtresinin kullanımı, depresyon belirtilen arasında. Araştırmacılar, ruhsal bozuklukların erken teşhisi için fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ın yeni bir alan olabileceğine inanıyor. Ayrıca depresif kişilerin fotoğraflarında kullanılan snopların daha az filtre içerdiği de belirtiliyor. Sağlıklı kullanıcılarda ise bu durumun aksine renk tonlarını daha da canlandıran filtreler yer alıyor.

SÜREKLİ SELFİE YAPANLAR NARSİST OLABİLİR!

Ruh sağlığı kötü insanların paylaştığı fotoğraflarda daha çok yüz ön plana çıkarken ruh sağlığı iyi olanlar, bedenlerini ön plana çıkarmayı tercih ediyor. Sık sık kendi fotoğraflarını paylaşanların genellikle daha narsist ve psikopat özellikleri olduğu, kendi fotoğraflarında ufak tefek dijital düzeltme yapanların özgüveninin az olduğu sonucuna varılmış. ABD’de 555 Facebook üyesi ile yapılan bir araştırmada, dışadönük insanların, günlük yaşamları ve sosyal aktiviteleri ile ilgili paylaşımlarda bulundukları ve bunu sık sık yaptıkları görülmüş. Özgüveni az olan insanların daha çok eşleri ya da sevgilileriyle ilgili paylaşımda bulunduğu; sinirli, nevrotik kişilerin onay almak ve dikkat çekmek için Facebook’a girdiği, narsistlerin ise başarılarını, diyetleri ya da egzersiz programlarını sergilemek için statü güncellemeleri yapma eğilimi gösterdiği ortaya konulmuş. Başka bir araştırma ise Facebook’ta öfkeli bir not paylaşan ya da sabaha karşı umutsuz bir tweet atan kişilerin aslında bir tür terapi yaptığını ortaya koymuş. Meksika’daki bir ruh sağlığı merkezi bu kanıda ve Facebook’un ucuz bir terapi alternatifi olmadığı konusunda halkı uyaran bir kampanya bile başlatmış, Almanya’da yapılan bir diğer çalışmaya göre ise Facebook’ta başka kullanıcıların profillerini “pasif takip” yapan birçok kişinin, kıskançlık ve kin duyguları beslediği belirtilmiş. Özellikle de tatil fotoğraflarına bakarken! Ne ilginçtir ki son araştırmalar, insanların Facebook’taki statü güncellemeleri ya da Twitter paylaşımlarından yola çıkarak, örneğin intihar riskine dair ipuçlarının önceden tespit edilmesi üzerinde çalışıyor.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kanseri Önceden Tespit Eden Saatler Üretilecek

İsviçre'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda konuşan Nokia CEO'su Rajeev Suri, geliştirilecek minyatürtarayıcılar sayesinde insan vücudundaki kanser oluşumlarının aylar öncesinden tespit edilebileceğini savundu....

Kapat