Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Somonun Faydaları Nelerdir?
Somonun Faydaları Nelerdir?

Somonun Faydaları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Somonun Faydaları Nelerdir? Somonun Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Somonun Faydaları Nelerdir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Somon, içerdiği omega 3 nedeniyle, sağlıklı balık olarak bilinir. Halbuki somonun, omega 3 dışında da pek çok faydası vardır.


Somonun içeriğinde küçük biyoaktif protein moleküllerinin bulunması, eklem kıkırdaklarının korunmasını sağlar, insülin etkinliğini destekler ve sindirim sisteminde, iltihaplanmanın önüne geçerek, sistemin sağlıklı kalmasını sağlar.

Yangı
Somonun içinde bulunan omega 3, vücut tarafından 3 tip bileşene ayrıştırılarak kronik yangının oluşumunu önler. Eklemler için de yangı önleyici özelliğe sahip olan somon, bol miktarda D vitamini ve selenyum içerir.

Bilişsel fonksiyon
Somon tüketiminin depresyona karşı koruyucu etkisi olduğu ve beyine fayda sağladığı bilinmektedir. Hatta bazı araştırmalar, IQ ve omega 3 açısından zengin beslenmenin birbiriyle alakalı olduğunu göstermektedir. Somonun içindeki D vitamini, bilişsel fonksiyonları destekleyici özelliğe sahiptir.

Kanser önleyici
D vitamininin bazı kanser tiplerine yakalanma ihtimalini düşürdüğü bilinmektedir. Meme, prostat ve kolorektal kanser bunlardan bazılarıdır. Somonun içeriğindeki D vitamini ve selenyum da bu kanser tiplerine karşı koruyucu özelliğe sahiptirler.

Ayrıca, omega 3’ün kan hücreleri ve lenflere olan pozitif etkisi lösemi, multipl myelom ve hodgkin dışı lenfoma gibi kanserlere karşı da vücudun korunmasını sağlıyor.

Göz sağlığı
Balık yağının görüşü iyileştirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca, yaşla birlikte ortaya çıkan sarı nokta hastalığını önleyici etkisi de bulunmaktadır. Balığın içindeki omega 3, kronik göz kuruması ve sarı nokta hastalığını önler. Haftada 2 öğün somon yemek, bu hastalıklara yakalanma riskinizi düşürmektedir.

Kalp damar sağlığı
Somon tüketimi pek çok kalp damar hastalığına yakalanma riskinizi düşürmektedir. Mesela, kalp krizi, felç, ritim bozukluğu ve yüksek tansiyon gibi. Somonun içinde yüksek miktarda bulunan antioksidan selenyum özellikle kalp damar koruyucu özelliği açısından önemlidir.

Saç ve cilt sağlığı
Somonun içinde bulunan omega 3, nemi cilt hücrelerine hapseder ve kolajen ve elastin liflerinin oluşturulmasını destekler bunun sonucunda da cildiniz genç bir görünüme sahip olur. Omega 3 aynı zamanda ciltteki kızarıklıkları azaltır ve saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlar, saç dökülmesini engeller.


Mutlaka haftada 2 kere somon tüketin!

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Süt İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları​ Nelerdir? Süt İçmenin Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Süt İçmenin Faydaları Nelerdir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat