Anasayfa / Doktorlarımız ve Uzmanlarımız / Uzm.Dr.Onur ÖZTÜRK / Soğuk Algınlığı Ve Gribal Enfeksiyonlar
Soğuk Algınlığı Ve Gribal Enfeksiyonlar

Soğuk Algınlığı Ve Gribal Enfeksiyonlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Soğuk algınlığı; sayısı iki yüze yakın virüsün neden olabileceği, üst solunum yollarında bazı belirtilere yol açan hafif seyirli bir hastalık durumudur.

Grip ise tüm vücudu ilgilendiren şikayetlerle karakterize,hastalık etkeni ise ‘influenza’ denen diğer virüslerden daha farklı özelliklere sahip bir virüs olan hastalık durumudur. Grip enfeksiyonu toplumun yüzde 1’ini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Toplumun yüzde 10’undan fazlasını etkilemesi ise bir grip salgını anlamına gelir. Grip, dünya çapında büyük salgınlara, toplu ölümlere, büyük oranda iş gücü kayıplarına yol açabilen ağır bir hastalıktır. Tüm dünyada, iş gücü kaybının yüzde 10’undan sorumludur.
Hastalar genelde baş ağrısı, boğazda yanma ve karıncalanma,hafif ateş, hâlsizlik, iştahsızlık, burun tıkanıklığı,burun akıntısı, öksürük, hapşırma, ses değişikliği, göz kapağı iltihabı, ishal ile doktora başvururlar.Yüksek ateş, belirtilerin şiddetli olması, uzun sürmesi ve kas ağrısı ise influenza enfeksiyonunu yani gribi düşündürür.

Soğuk algınlığı genellikle 3-7 günde, etken influenza virüsü ise 7-14 günde kendiliğinden iyileşir fakat hayat kalitesini arttırmak ve gerekli durumlarda müdahale etmek için şikayetlere yönelik tedavi uygulanabilir. Yatakta dinlenme ve sıvı alımı gereklidir. Doktor önerisiyle ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç kullanılabilir,tuzlu su ile burun yıkaması uygulanabilir. Kalsiyum ve C vitamini hastalığın gidişatını ve süresini etkilemez fakat doktor kontrolünde destek amaçlıkullanımlarında sakınca yoktur..Hasta sigara içmemeli,hatta sigaralı ortamlara girmemelidir.Tedavide antibiyotiklere yer yoktur,gereksiz antibiyotik kullanımı ise mikroplarda direnç geliştireceği için ileriki dönemlerde hastalıklara yatkınlığı arttırabilir.Tıkanıklık gidericiler, öksürük kesiciler ve benzeri ilaçlar da tedavi için gerekli değildir.Gripte özellikle riskli hastalar için doktor kontrolü ile antiviral ilaçlar kullanılabilir.

İnfluenza (grip) aşısı hakkında ise kanıta dayalı çeşitli söylemler mevcuttur fakat şundan eminiz ki 6 aylıktan büyük çocuk ve erişkinlere, 65 yaşından büyük,huzurevinde kalan ya da çalışanlara, kronik sistemik hastalığı olanlara, bağışıklık baskılanması ya da yetmezliği bulunanlara, astımı olan çocuk ve yetişkinlere uygulanması gereklidir.

Grip aşısı, her yıl sonbahar mevsiminde piyasaya çıkmakta ve formülü her yıl baştan düzenlenmektedir. Aşı bir önceki yıl en çok salgın yapan üç virus cinsine göre üretilir . Aşının koruyuculuğu değişkendir. Yumurta allerjisi olanlara aşı önerilmez çünkü aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilmektedir. Uygulama yerinde 1-2 gün içinde sertlik , kızarıklık gibi problemlere neden olabilir. Nadiren işlemden 6-12 saat sonra ateş, halsizlik ve kas ağrıları görülebilir ve genelde 1-2 gün içerisinde kaybolur. Güvenli bir aşı olarak kabul edilmektedir.
Bu enfeksiyonlar hasta kişilerin solunum yolu salgılarıyla ve bunlarla bulaşmış eşyalar vasıtasıyla yayılmaktadır. Çok kolay bulaşmakta ve hızla yayılmaktadır. Özellikle okullar, yurtlar, kahvehaneler, huzur evleri gibi kalabalık ve topluca yaşanan ortamlar hastalığın yayılmasında önemli rol oynar. Soğuk hava soğuk algınlığı nedeni değildir. Ancak kış aylarında kapalı alanda ortak yaşamın artması soğuk algınlığı etkenlerinin bulaşma riskini artırır.

Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için ellerin en az 30 saniye sabunla yıkanması,bulaşın önlenmesinde en etkili yöntemdir. Ağız ve burun akıntılarının bulaştığı ellerin yıkanması, öksürüp aksırırken ağız ve burnun iyice kapatılması hastalığın bulaşma riskini azaltmaktadır. Kapalı, kalabalık ve özellikle sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

Bağışıklık yetmezliği olanlar,daha önceden tanı almış akciğer, kalp veya metabolik hastalığı olanlar ve 65 yaşından büyüklerde grip sonrası başka bir hastalık gelişme riski yüksektir.Bir haftadan uzun süren ateş, öksürük, balgam, kulak ağrısı, kaş üzerine ve burun etrafına basınca ağrı olması,sonradan gelişmiş ikincil bir enfeksiyon olasılığını düşündürür.

Saygılarımla..
Uzm.Dr.Onur ÖZTÜRK

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi

Yazıma başlarken, kısa bir süre önce bu hastalıktan ötürü hayatını kaybeden arkadaşımız Dr. Mustafa Bilgiç’e rahmet diliyor ve insanlara şifa...

Kapat