Skleroderma

Skleroderma

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Skleroderma Nedir? Skleroderma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Skleroderma ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Nadir görülen bir başka romatizma türü de sklerodermadır. Bu hastalıkta özellikle yüz ve elleri kaplayan deride çok şiddetli bir büzüşme ve eklemlerde ciddi şekil bozukluğu olur.

Skleroderma, hastalığında soğukta ellerde morarma olması oldukça tipiktir. Bu duruma Raynaud fenomeni denilir. Ayrıca ellerde ve diğer eklemlerde aşırı derece hissedilen ağrılar vardır.
Ellerdeki şekil ve işlev bozukluklarına ek olarak özellikle katı cisimleri yutmada zorluklar başlar. İç organların tutulumu giderek artarsa yaşam ciddi tehlikeli bir viraja girer. Yüz cildindeki tutululum sonucu yüzün mimik hareketleri neredeyse yapılamaz hale gelir.
Bu durum nedeniyle hastalık “maske yüz” olarak isimlendirilir. Tedavisi oldukça güç olmakla beraber erken tanı ve tedavi başarıyı artırmaktadır. Özellikle d-penisilamin türü antiromatizmal ilaçlar etkin sonuçlar verebilmektedir.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kaç Çeşit Romatizma Var?

Kaç Çeşit Romatizma Var? Romatizma Çeşitleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kaç Çeşit Romatizma Var ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat