Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Sjögren Hastalığı (Sjögren Sendromu)
Sjögren Hastalığı

Sjögren Hastalığı (Sjögren Sendromu)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatoid Artrit Nedir? Romatoid Artrit hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatoid Artrit ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz yaşı bezi salgılanmasının azalması ve eklem tutulması ile seyreden bir romatizmal hastalıktır.

Bu hastalıkta gözyaşı salgılamasında azalma en belirgin özelliğidir. Salgının azalıp azalmadığı göze yerleştirilmiş özel kağıtların belli süre içerisinde gözyaşı ile ıslanma derecesine bakılarak ( Schirmer testi ) ile anlaşılır. Salgı azalması sadece göz yaşı bezlerine bağlı olmayıp ağız içine tükrük salgılanması yapan parotis bezinin de tutulması halinde ağız kuruluğu da yapabilecektir.

Eklem tutulmasının yanısıra nadiren iç organ tutulmaları da olur. Fakat özellikle en belirgin sorun gözlere ait olup bu nedenle hastaların gözlerinde ciddi yanmalar ve batmalar olur. Tedavide uzun etkili ilaçların yanısıra suni gözyaşı damlaları kullanılır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması)

Romatoid Artrit Nedir? Romatoid Artrit hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatoid Artrit ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat