Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Cilt Bakımı / Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları
Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir? Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​

Dışarıdan çok belli olmasalar da bazı kusurlar bizleri huzursuz etmeye yeter. Mesela siyah noktalar. Ne yaparsanız yapın onlardan kurtulmak çok zordur. Ama bugün size iyi bir haberimiz var, aşağıdaki doğal yöntemlerle bu küçük ama sinir bozucu noktalardan kurtulabilirsiniz.

Haftada bir kere cildinizi ölü hücrelerden arındırın
Siyah noktalar, özellikle yağlı cilde sahip olanların derdi. Eğer sizin de yağlı bir cildiniz varsa muskat fazla yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Üstelik pütürcüklü bir toz olduğu için cildinizi pürüzsüz hale getirir. Süt ise, içeriğindeki laktik asit sayesinde, ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Süt ve muskat tozu dışında karbonat ve sulimon suyu ve şekertuz ve ekşi krema da işinize yarayacaklardır. Peki, bu karışımları nasıl uygulamalı? Malzemelerinizi karıştırın ve macun elde edin. Temizlediğiniz yüzünüzü suyla nemlendirin ve karışımınızı dairesel hareketlerle, hafifçe uygulayın. Siyah noktalarınıza odaklanın ama nazik davranmayı unutmayın. Aşırı bastırmak, cildinize zarar verir. 3-5 dakika bekledikten sonra ise yüzünüzü iyice durulayın.

Bal
Balla cildinizi temizlerken önceden ıslatmanıza gerek kalmaz. Tabii, yüzünüzün temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Balın daha çok işe yaramasını istiyorsanız daha yapışkan olanını kullanın. Biraz balı parmaklarınıza dökün ve siyah noktaların olduğu bölgelere küçük dokunuşlarla balı uygulayın. Bal, siyah noktalara neden olan şeylere yapışacak ve ellerinizi çektikçe siyah noktaları da almanızı sağlayacaktır. Ayrıca antibakteriyal ve antioksidan yapısıyla siyah noktanın olduğu yüzeyi iyice temizler. Bunu en az 3 dakika boyunca yapın ve sonra yüzünüz suyla durulayın.

Yumurta beyazı
Kokusu pek hoş olmasa da yumurta beyazı, siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Yüzünüzü temizleyin, yumurta beyazını yüzünüze, parmaklarınız ya da fırçayla uygulayın. Önce ince bir tabaka yayın ve kurumasını bekledikten sonra ikinci katı sürün ve onun da kurumasını bekleyin.

Üçüncü katı da özellikle siyah noktalı bölgelere uygulayın.

Bu maskeyi yüzünüzde 15 dakika bekletin. Yüzünüz gerginleşecek ve bu iyi bir şey. Sonra, sıcak ve ıslak bir bezle yumurta beyazını yüzünüzden nazikçe temizleyin. Yüzünüz pürüzsüz ve bir süre porselen renginde olacak.

Kil maskesi kullanın
Bunun için pahalı maskelere ihtiyacınız yok. Kozmetik kil ve su ile kendi maskenizi yapabilirsiniz (ya da elma sirkesi ile karıştırabilirsiniz).

1 yemek kaşığı elma sirkesini (ya da saf suyu) ve 1 yemek kaşığı kili iyice karıştırın, macun kıvamına getirin. Maskeyi uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekletin, biraz kurusun. Sıcak, ıslak bir bezi alın ve maskenin üzerine birkaç saniye bastırın. Sonra nazikçe ve yavaşça maskenizi temizleyin.

Hiçbir şey işe yaramazsa temiz bir diş fırçası alın
Bu yöntemi en sona saklamanızı ısrarla öneririz çünkü cildiniz için pek faydalı değildir. Sadece siyah nokta temizlemek için bir diş fırçası satın alın ve temizleme işleminiz bittikten sonra diş fırçasını hidrojen peroksidde bekleterek temizleyin. Diş fırçanızı daima yumuşak kıllı seçin ve üzerine biraz limon suyu ve bir iki damla jojoba gibi cilt dostu bir yağ döktükten sonra uygulayın.

Siyah noktalı bölgelere son derece nazik ve dikkatli bir şekilde diş fırçanızı uygulayın. Dairesel hareketlerle yaptığınız bu işlemi gerekirse yüzünüzü suyla duruladıktan sonra bir kez daha uygulayabilirsiniz.

Bu uygulamayı haftada 1’den fazla, açık yaralar üzerinde ya da göz çevrenizde asla uygulamayın.

Siyah noktaların oluşmasını engellemek için…
Siyah noktaları engellemek için şağıdakileri uygulayın;

  • Yüzünüzü ağır kimyasallarla temizlemeyin.
  • Günde iki kere, doğal ürünlerle yüzünüzü temizleyin.
  • Mümkün olduğunca az makyaj yapın.
  • En az haftada bir defa yastık kılıfınızı değiştirin, yıkayın.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra ve nemlendirmeden önce astrenjan bir madde kullanın (elma sirkesi gibi) bu, gözeneklerinizi sıkılaştıracaktır.
  • İki haftada bir yüz buharıyla gözeneklerinizi açın ve tıkanmalarını önleyin.
  • Gün içinde fazla yağı almak için yağ emici kağıtlardan kullanın.Eğer siyah noktalardan çok şikayetçiyseniz bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Erken Yaşlanmaya Karşı Öneriler

Erken Yaşlanmaya Karşı Öneriler Nelerdir? Erken Yaşlanmaya Karşı Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Erken Yaşlanmaya Karşı Öneriler ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat