Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Cilt Hastalıkları / Sivilcelere Engel Olmak İçin Önlemler​
Sivilcelere Engel Olmak İçin Önlemler​

Sivilcelere Engel Olmak İçin Önlemler​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sivilcelere Engel Olmak İçin Önlemler​ Nelerdir? Sivilcelere Engel Olmak İçin Önlemler​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sivilcelere Engel Olmak İçin Önlemler​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

1. Yüz daima temiz tutulmalı: Ciltte sivilce olsun veya olmasın ciltteki kiri, ölü deri hücrelerini ve cilt yüzeyindeki aşırı yağlanmayı ortadan kaldırmak için yüzün gün içinde düzenli olarak yıkanması çok önemlidir. Yıkarken sıcak su kullanmamak gerekir. Sert sabunlardan kaçınılmalıdır. Çünkü sert sabunlar cildi tahriş eder ve ciltteki halen var olan sivilceleri daha da kötüleştirebilir.

Cildi lifle sert bir şekilde ovmaktan kaçınmalıdır. Temiz ellerle ve yumuşak bir temizleyiciyle nazikçe yıkanmalıdır. Cilt daima iyice durulanmalıdır. Cildi kurularken temiz ve yumuşak bir havlu kullanılmalıdır.

2. Nemlendirme: Sivilceler için kullanılan birçok ürün cildi kurutan içerikler barındırabilmektedir. Bu yüzden ciltteki kurumayı ve kabuklanmaları en aza indirmek için daima nemlendirici kullanmak gerekir. Yağlı ciltler için jel tabanlı nemlendirici işe yarayabilir. Kuru ciltlerde nemlendirici krem ya da losyon kullanılabilir. Nemlendirme yapmadan önce cildi daima yıkamak gerekir.

3. Saçlar: Saçlara sürülen kimyasallar ve yağlardan kaçınmak gerekir. Bu bileşimler yüze temas edebilir ve cilt gözeneklerini kapatarak iltihaplanmalara yol açabilir.

4. Eller yüzden uzak tutulmalı: Elleri yüz ve ağız çevresinden uzak tutmak gerekir. Bakteriler ve virüsler eller yoluyla yayılabilir. Ayrıca yüzde bulunan küçük sivilceler ellendiği zaman daha da enfekte olabilir ve büyüyebilir.

5. Güneş ışınlarından korunmak: Güneşin ultraviyole ışınları ciltteki kızarıklığı ve iltihaplanmayı artırabilir. Bu yüzden güneşli havalarda zararlı ışınlardan korumak için açık havaya çıkmadan en az 20 dk.önce en az 15 faktör veya daha yüksek koruyuculu güneş kremi sürülmelidir. Yeni sivilcelere engel olmak için veya riski azaltmak için sivilce oluşumuna yol açmayan güneş kremlerinden seçilmelidir. Bu yüzden ürünü alırken ürün etiketinin içeriğini okumak gerekir.

6. Cilt için beslenme: Sivilce oluşumuna engel olmak veya sivilcelerle mücadele için beslenme şeklini de buna göre düzenlemek gerekir. Çikolata ve cips gibi ürünler ciltte sivilce oluşumu riskini artırır ve var olan durumu kötüleştirebilir. Yağlı ve sağlık için hiçbir faydası olmayan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Beslenmede bol sebze ve meyve tüketmelidir. Tam tahıllara da ağırlık verilmelidir.

Vitamin değeri yüksek besinler tercih edilmelidir. Özellikle beta-karoten içeren besinler bağışıklık sistemini geliştirerek aynı zamanda cilt sağlığına da olumlu katkılar sağlamaktadır. Havuç, tatlı patates, kavun, kayısı, kıvırcık lahana, ıspanak beta-karoten açısından oldukça zengin besinlerdir. Beta-karoten bir A vitamini türüdür.

7. Günlük egzersiz: Düzenli olarak yapılan egzersiz hem ruh sağlığı hem de vücut için faydalıdır. Vücut sağlığından cilt de önemli derecede olumlu etkilenir. Egzersiz ruh sağlığını olumlu etkileyerek endişe ve stres düzeyini azaltır. Bu da cilde olumlu yansır. Bilindiği gibi stres sivilce oluşumuna yol açabilen bir etkendir. Egzersiz yaparken cildi tahriş edebilecek kıyafetler giyinmekten kaçınmalıdır. Egzersiz sonrası mutlaka duş almayı ihmal etmemelidir.

Sivilce oluşumları ergenlik yılları boyunca normal olarak kabul edilmektedir. Fakat yıllar içinde sivilceyle nasıl baş edilebileceği hususunda bilgi sahibi olmak ve önlem almak gerekir. Aksi halde sivilceler daha uzun yıllar bir problem olmaya devam edebilir ve daha da kötüleşebilir. Bundan dolayı bir cilt uzmanına görünerek erken dönemlerde sivilceyi önlemek, durdurmak ve sivilcenin tedavisi hususunda yardım almak faydalı olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yazın Cilt İçin Tehlikeler

Yazın Cilt İçin Tehlikeler Nelerdir? Yazın Cilt İçin Tehlikeler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yazın Cilt İçin Tehlikeler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat