Şişmiş Ayaklardan Kurtulmanın Yolları

Şişmiş Ayaklardan Kurtulmanın Yolları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Şişmiş Ayaklardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Şişmiş Ayaklardan Kurtulmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Şişmiş Ayaklardan Kurtulmanın Yolları​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sabah uyandığınız zaman ayaklarınız ve ayak bilekleriniz normal bir görünüşe sahiptir.

Bütün vücudun yükünü taşıyan ayaklar, gün boyunca şişmeye devam ederler. Ayakkabılarınızı, ayağınızdan atacağınız ve ayaklarınızı dinlendireceğiniz zamanı iple çekersiniz.

Dokularda, gün boyu sıvı birikmesi sonucu, vücutta ödemler oluşur. Yer çekimi etkisi ile bu sıvılar ayaklara ve ayak bileklerine indiği için ise, en çok ödem bu bölgelerde olur. Peki bunu engellemek için neler yapabilirsiniz? İşte size şişmiş ayaklardan kurtulmak için birkaç pratik yöntem:

Tuz tüketimini azaltın
Tuz tüketiminizi azaltın. Gün içinde fazla tuz tüketmek, vücutta su tutarak, daha çok ödeme sebep olur. Ne kadar tuz tüketiyorsanız da o kadar su içemeye çalışın ki, vücudunuz aldığınız tuz mikarını dengelesin.

Ayaklarınızı dinlendirin
Sırt üstü uzanarak, ayaklarınızı, altına destek koyarak veya duvara yaslayarak, kalp seviyenizden 30 cm yukarıya kaldırın, bu şeklide ayaklarınızı 10-15 dakika dinlendirin. Bu hareketi günde 3-4 kere yapmaya çalışın.

Yüksek topuklulardan kaçının
Çok fazla ayakta duracağınız günler, yüksek topuklu ayakkabılar giymemeyi tercih edin. Ayaklar açısından en uygun ayakkabılar, 5 cm topuğa sahip olan ayakkabılardır.

Varis çorabı kullanın 
Yer çekiminin etkisini azaltmak ve vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak için varis çorabı kullanın. Bu tarz çorapları, eczaneler veya tıbbi malzemeler satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Egzersiz yapın ve fazla kilolardan kurtulun
Düzenli olarak egzersiz yapmaya ve hareket etmeye çalışın. Uzun süre aynı yerde oturmaktan kaçının. İşiniz sürekli oturmayı gerektiriyor olabilir ama iki saate bir kalkıp, biraz hareket etmeye çalışın. Böylece kan dolaşımınız artacak ve şişlikleriniz azalacaktır.

Aşırı kilolar, vücut sıvılarının dolaşımını azaltır ve damarlar üzerine fazladan baskı uygulanmasını sağlar. Bundan dolayı, fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Bunu sadece ödemleri engellemek için değil, daha sağlıklı olabilmek için de yapın.

İlaçlar ve belirtiler konusunda doktorunuza danışın
Düzenli kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuza tekrar danışın. Non-steroidal anti-inflamatuar içeren ilaçlar ve kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan kalsiyum kanal önleyiciler, vücutta ödemlere neden olabilir.

Ayaklarınızda devamlı bir şişme ve bu şişme ile beraber nefes darlığı, cildinizde bozulma gibi belirtiler varsa, mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.


Ayaklarımız, vücudumuzun bütün yükünü taşıyan ve en çok yorulan yerlerimizdir. Onlara iyi bakmayı ve özen göstermeyi ihmal etmeyin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Şeytan Tırnaklarından Kurtulun

Şeytan Tırnaklarından Nasıl Kurtulursunuz? Şeytan Tırnaklarından Kurtulma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Şeytan Tırnaklarından Kurtulun ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat