Siğil

Siğil

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Siğil​ Nedir, Neden Çıkar? Siğil Ve Çıkma Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Siğil​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Siğil Nedir?
Siğil cilt üzerinde zararsız bir oluşumdur. Bunlar en çok eller ve ayaklarda görülür ancak vücudun herhangi bir yerinde de oluşabilirler. Yaygın siğiller karnabahara benzer. Yaklaşık %50’si iki yıl sonra tedavi gerektirmeksizin kaybolur.

Ancak siğiller çok bulaşıcıdır ve yayılmalarının önlenmesi için, derhal tedavi edilmeli ve diğer siğillerle doğrudan cilt temasından kaçınılmalıdır. Siğiller genellikle tekrar çıkar ve bu tür önlemleri almazsanız bu ihtimal daha da artar.

Siğiller Neden Çıkar?
Siğillerin sebebi insan papilloma virüsü (HPV)’dür. Bu virüs cilt hücrelerinin hızla çoğalmasına ve ciddi olmasa da can sıkıcı ve çok bulaşıcı olan selim oluşumların ortaya çıkmasına yol açar. HPV’nin siğillere neden olan 70’ten fazla alt tipi mevcuttur. Farklı tipte virüsler vücudun farklı bölümlerinde siğillere yol açar. Virüs doğrudan cilt teması ile veya, yüzme havuzlarındaki veya soyunma odalarındaki zeminler gibi, siğili olan birinin temas etmiş olduğu nemli yüzeylere dokunulması suretiyle yayılır.

İlk temastan sonra, HPV virüsü ciltte pasif veya gizli olarak kalabilir ve belirtiler hemen görülmeyebilir. Bu da farkında olmaksızın pek çok kişide HPV olduğu manasına gelir. Bir siğilin ortaya çıkması birkaç ay sürebilir.

Siğiller genellikle kişinin HPV’yi kaptığı anda ciltte bir açıklık olduğunda veya terli ayaklar gibi aşırı neme maruz kalan ciltte ortaya çıkar. Ciltteki bir açıklığın sebebi kesikler, çizikler, tıraş, tırnak ve tırnak eti yeme, çatlak cilt ve egzama olabilir.

Kimler Risk Altındadır?
Bilim adamları on kişiden yaklaşık birinin herhangi bir anda siğil problemi yaşadığını ve dörtte birimizin hayatımızın bir döneminde en az bir siğili olduğunu tahmin etmektedir. Siğiller akneden sonra en yaygın cilt problemidir.

Her ne kadar hepimiz HPV’ye maruz kalsak da, kimileri bu virüse karşı daha dayanıksız ve kimileri de doğal olarak dirençlidir. Siğiller vücudun bağışıklık / savunma sisteminin zayıf olduğu durumlarda daha sık görülebilir. Bu virüse karşı antikorları (daha) geliştirmemiş olduklarından ve diğer siğil taşıyıcıları ile daha sık temas kurduklarından özellikle çocuklar ve gençler bu durumdan daha fazla etkilenir. Siğil şikayeti olanların %53’ü 5 ile 19 yaşları arasındadır. Steroid tabletleri alan veya HIV enfeksiyonu gibi bağışıklık sistemini baskılayan bir rahatsızlığı bulunan kişilerde de siğil görülmesi ihtimali daha yüksektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Batık Tırnak​

Batık Tırnak​ Nedir, Tedavisi Nasıldır? Batık Tırnak​ Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Batık Tırnak​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat