Sigaranın Bebeğe Etkisi Var Mıdır ?

Sigaranın Bebeğe Etkisi Var Mıdır ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Sigaranın Bebeğe Etkisi​ Var Mıdır ? Sigaranın Bebeğe Etkisi​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sigaranın Bebeğe Etkisi​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
Sigaranın Bebeklere Etkisi

Sigara kullanan annelerin bebeklerinin, kilo eksikliği ve zekâ geriliğiyle dünyaya gelmektedir. Ayrıca sigara içen annelerin bebeklerinde erken doğum riskinin iki kat fazla olduğu gibi, ölü doğum ve düşük yapma riskinin de daha fazla olmaktadır.

Sigarayı bir kez deneyen 4 kişiden 3′ünün bağımlı olduğunu ve bu durumun küresel bir salgın haline gelmektedir “Sigaraya hiç başlamamak en iyi sağlık seçimi olacaktır. Ancak bağımlı olmuş kişilerin bırakması sağlıkları açısından çok önemli. Çünkü hayatının geç döneminde bile olsa sigarayı bırakmak, sigara içenlerdeki erken ölüm riskini azaltıyor, kişinin sağlığını iyileştiriyor. Bunun için bırakmakta geç kalmamak lazım, ne kadar erken bırakılırsa kalp krizi riski başta olmak üzere hayatı tehdit eden riskleri büyük oranda azaltmanızı sağlayacaktır.


“Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduruyor. Bunlardan en az 81′inin doğrudan kansere neden olmaktadır.

Akciğer kanseri başta olmak üzere, ağız, dil, yutak, gırtlak, tükürük bezi, diş eti, yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, penis, rahim ağzı ve kan kanserlerinin gelişme riskini artırmakta olup, sigara içenlerin kanserden ölüm oranlarının içmeyenlerinkine göre 15-25 kat fazla olmaktadır.

Sigaranın Bırakılmasının Ardından Ortaya Çıkan durumlar:

  • 24 saatte, akciğer mukus ve diğer sigara artıklarını temizlemeye başlar.
  • 48 saatte, karbonmonoksitvücuttan atılır. Koku ve tat alma duyusu belirgin şekilde düzelir.
  • 72 saatte, nefes almak kolaylaşır. Bronşlar gevşer ve enerjileri artar. 2-12 haftada, dolaşım düzelir.
  • 3 – 9 ayda, akciğer fonksiyonları yüzde 10 oranında artar.
  • Öksürük, hırıltı ve nefes problemleri düzelir. 1 yılda, kalp krizi riski yüzde 50 azalır.
  • 10 yılda, akciğer kanseri riski yüzde 50 oranında düşer. 15 yılda, kalp krizi riski hiç sigara içmemiş birinin risk düzeyine inmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Adet Döneminde Hamile Kalma Riski Nedir ?

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı ? Adet Döneminde Hamile Kalma Riski Nedir ? Adet Döneminde Hamile Kalma Riskleri hakkında sizin için topladığımız...

Kapat