Sezaryenin Önemli Olduğu Durumlar

Sezaryen Hangi Durumlarda Yapılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Sezaryenin Önemli Olduğu Durumlar!
Sezaryen Hangi Durumlarda Yapılır? Sezaryen hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sezaryen yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Anne adayı için nasıl doğum yapacağı oldukça önemlidir. Normal doğum mu yapılmalı? Yoksa sezaryen yöntemi ile mi doğum yapılmalı? İşte bu iki soru olduğu önemlidir ve bu sorulara cevap vermek mühim bir konudur. Bu sorulara verilmesi gereken cevaplar, hem anne adayı hemde doktor tarafından verilmelidir. Hamilelik süreci, annenin durumu ve uygun ortam hangisine müsait ise ortak karar alınarak o yöntem ile doğum yapılmalıdır.

Anne Adayı Önce Kendisini Bilgilendirmeli!
Sezaryen doğum konusunda doktora gitmeden önce anne adayının kendisini bilgilendirmesi, bu konuda başta internet olmak üzere çeşitli kaynaklardan bilgi edinmesi oldukça önemli olacaktır. Aksi halde bilinçsiz ve çevreden duyma bilgiler ile kararlar alınması mümkün olabilir. Bu tür kararlar ya da trend olarak etrafında ki diğer kadınların sezaryen doğum yapması nedeni ile bu yöntemin tercih edilmesi pek sağlıklı olmayacaktır. Anne adayının bu konuda önce gerçek bilgileri öğrenmesi, akabinde doktor ile bilgilerini pekiştirerek karar vermesi, durumları analiz etmesi önemlidir.


Sezaryen Ne Zaman Önemlidir? Ne Zaman Gerekir?
Bebek kanala her zaman baş kısmı ile gelmeyebilir. İstatistiklere bakıldığında, gebeliklerde yüzde 95 gibi bir oranda bebeğin baş kısmı ile birlikte ilerlediği görülür. Fakat, bazı durumlarda yan kısmı ya da makat kısmı ve/veya çapraz olarak gelmesi görülebilir. Bu tür anlık ve yüzde 5 olarak görülen pozisyonlarda doktorun kararı sezaryen olabilir.

Eş, rahim ağzı kısmını tamamıyla kapatmış olabilir. Bu tür durumlarda ise, bebek eğer doğum kanalı üzerinden ilerler ise kanamalara neden olur. Sonuç olarak ise, bebek ve anne tehlikeye girebilir. Bu tür tehlikeleri önlemek adına gene sezaryen tercih edilecektir.

Plasenta, eğer bebek doğmadan önce rahim duvarı kısmından ayrılır ise, bebeğe giden besin akışı ve oksijen akışı bozulur. Bu durumda gene anne ve bebek hayatı tehlikeye atılmamalı, sezaryen ile doğum sağlanmalıdır.

Bebek normale orala çok daha iri olabilir. Eğer bebek dört kilodan fazla ise, gene sezaryen kararı alınabilir. Aksi halde normal doğum istenir ise iki tarafta da travmalar söz konusu olabilir.

Yukarıda ki nedenlerin yanı sıra;

  • Eğer bebeğin kafa kısmı ve anne adayının kemik yapısı birbirine uyumsuz ise,
  • Anne adayı daha önce üç ve/veya üçün üzerinde bir doğum yapmış ise,
  • Bebekte normalin dışında durumların saptanması halinde,
  • Anne adayının ıkınmasının sorunlara neden olabileceği durumlarda,

Sezaryen yöntemi tercih edilir. Bu tür durumlarda kararın büyük bir kısmı doktora aittir. Fakat gene anne adayına da danışılır. Fakat durum çok ciddi ise, herhangi bir danışma söz konusu olmadan iki tarafında sağlıklı bir doğum yaşaması adına direk sezaryen kararı verilebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Erken ve Acil Doğumlarda Ne Yapılır? Ani Doğumlar Nasıl Yaptırılır? Acil Doğuma Nasıl Hazırlanılır?

Beklenmedik Ani Doğumlarda Ne Yapacaksınız? Erken ve Acil Doğumlarda Ne Yapılır? Ani Doğumlar Nasıl Yaptırılır? Acil Doğuma Nasıl Hazırlanılır? Erken ve...

Kapat