Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları / Ses Kısıklığı 15 Günü Geçiyorsa Doktora Gidin
Ses Kısıklığı 15 Günü Geçiyorsa Doktora Gidin

Ses Kısıklığı 15 Günü Geçiyorsa Doktora Gidin

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ses Kısıklığı 15 Günü Geçiyorsa Doktora Gidin yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sigaranın gırtlak kanseri riskini artırdığına değinen KBB uzmanı Prof. Dr. İsmail Ozdemir, “15 günü geçen ses kısıklığında doktora gidin” dedi.

Özel ENTO Kulak Burun Boğaz (KBB) Cerrahi Tıp Merkezi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İsmail Ozdemir, gırtlak kanserinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattı. Gırtlak kanserinin başlıca sebeplerinin genetik yatkınlık ve sigara kullanımı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ozdemir, beslenme ve ağız hijyen bozukluğunun da kanser riskini artır dığma dikkat çekti.15 günü geçen boğaz ağrıları ve ses kısıklıklarında hekime başvurmak gerektiğinin altını çizen Ozdemir, her ağrı ve ses kısıklığının kanser olmadığını belirtti. Prof. Dr. Ozdemir, “Kulağa vuran ağrı ve boyunda beze şeklinde şişlik görüldüğü takdirde hastalarımızın kulak burun boğaz hekimlerine müracaat etmeleri gerekir. Bu müracaatta da hekimler elindeki muayene imkanlarıyla bu bölgeleri inceleyerek şüpheli bir kitle gördüğünde, biyopsi alarak teşhisi koyar. Biyopsi kesin teşhiste, hastalığın adını koymakta en önemli araçlardan biridir” dedi.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Hastalıkta erken teşhisin tedavi açısından çok önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Ozdemir, biyopsinin ardından, hastalığın gırtlakta nerelere yayıldığını tespit etmek için tomografi çekimi yapıldığını belirterek, “Kanserin başka bir organa sıçraması sonucu oluşan lezyonlar olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Çünkü bunlar tedavide çok önemlidir” diye görüş bildirdi.

9_EYLUL_IZMIR_20150708_13

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Dengeli İyi Uyku Hastalıktan Koruyor

Dengeli İyi Uyku Hastalıktan Koruyor yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da...

Kapat