Anasayfa / Sağlık Rehberi / Sex Bağımlılığı / Seks Bağımlılığı Döngüsü
Seks Bağımlılığı Döngüsü

Seks Bağımlılığı Döngüsü

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Seks Bağımlılığı Döngüsü Nasıldır? Seks Bağımlılığı Döngüsü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Seks Bağımlılığı Döngüsü yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Seks bağımlılığı bir döngü halindedir. Bağımlı kişiler olumsuz düşüncelerden kaçmak için, zihinsel uğraşlar ve alına gelen düşünceler bu bağımlılık zincirinin başlamasını sağlar. Seks bağımlısı sürekli cinsellik düşünür durur. Cinsellik dışındaki konulara ilgisini kaybeder. Cinsel ilişkinin ardından büyük bir utanç ve suçluluk duyar, kendi kendinden nefret eder. Bir daha seks yapmamaya karar verir, ama verdiği kararı uygulayamaz. Kişi cinsel aktivitelere ağırlık verdiğinden sosyal ilişkilerinden uzaklaşır. Herkesle flört eder, sürekli internette cinsel içerikli resimler, yazılar okur, pornografik sitelere girer ve cinsel içerikli yerlere giderler.

Bunları yaptıktan sonra ya da cinsellik yaşadıktan sonra kendilerini çaresiz, mutsuz ve utanç içinde hissederler. Bu yanlış inanç sistemi bağımlılık döngüsünün oluşmasını sağlar. Seks bağımlılığı döngüsü 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

  1. Zihinsel uğraşlar: Kişi sürekli cinsel içerikli düşüncelere ve fanteziler düşünür.
  2. Törenselleştirme: Kişi cinsel içerikli uyaranlar ve bunlar karşısında yaptığı davranışlar ve deneyimler orgazmdan daha önemli hale gelir. Bu uğraşları yapmak zevk verir.
  3. Kompulsif seks davranışları: Cinsel içerikli düşüncelerin davranışlara dönüşmesi.
  4. Karamsarlık: Kişinin cinsel içerikli davranışları yaptıktan sonra umutsuzluk, güçsüzlük ve depresif duygu durumlar yaşaması.

Seks bağımlılarında 4 tür temel inanış olduğu görülmektedir. Bunlar:

  1. “Ben kötü ve istenmeyen bir insanım”
  2. “Kimse beni benim kadar sevmez.”
  3. “Eğer başkalarına bağlı kalmak zorunda olursam ihtiyaçlarım hiçbir zaman karşılanmayacak.”
  4. “Seks benim en önemli ihtiyacım”.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Seks Bağımlılığı Türleri

Seks Bağımlılığı Türleri Nelerdir? Seks Bağımlılığı Türleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Seks Bağımlılığı Türleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat