Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Diyabet (Şeker Hastalığı) / Şeker Hastalığı Ameliyatı (İleal İnterpozisyon) Nedir, Etkileri Nelerdir?
Şeker Hastalığı Ameliyatı (İleal İnterpozisyon) Nedir, Etkileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Ameliyatı (İleal İnterpozisyon) Nedir, Etkileri Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Şeker Hastalığı Ameliyatı (İleal İnterpozisyon) Nedir, Etkileri Nelerdir? Şeker Hastalığı Ameliyatı (İleal İnterpozisyon) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Şeker Hastalığı Ameliyatı (İleal İnterpozisyon) Nedir, Etkileri Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) metabolizmanın yeniden düzenlenmesini sağlayan bir sindirim sistemi cerrahisidir. İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) operasyonunu anlatmadan önce, genel olarak uygulanan metabolik cerrahi adını verdiğimiz ameliyatlardan bahsetmek gerekir.

Metabolik Cerrahi Nedir ve Nasıl Etki Gösterir?
Metabolik cerrahi adını verdiğimiz ameliyat grubu, çok fazla sayıda ameliyattan oluşur. Bu ameliyatlar farklı şekillerde 60 yıldan fazladır uygulanmaktadır. Ortaya çıkarttıkları etkiler ve sonuçları dolayısıyla metabolik cerrahi olarak gruplandırılmışlardır.

Neden Metabolik Cerrahi Olarak Adlandırılır?
Bu ameliyatlar yıllar once obezite cerrahisi (yani şişmanlık ameliyatı) olarak yapılmaya başlanmışlardır. Ağırlıklı olarak mideyi küçültme üzerine yoğunlaşmışlardır. Sonraları tek başına mideyi küçültmenin kalıcı olmadığı ve hastaların tekrardan kaybettikleri kilolarını geri almaya başlamaları üzerine daha kalıcı bir yol aranmaya başlanmıştır.

İşte bu nedenle ince bağırsakların işlevlerini kısıtlamak prensibi doğmuştur. Bu prensip doğrultusunda yapılan iş, farklı ameliyatlarda, farklı uzunluklarda olmakla birlikte, ince bağırsakların bir kısmını devre dışı bırakmaktır. Bu devre dışı bırakma işine bypass adını veriyoruz. Bu mide ve ince bağırsak bypassları ile hastalar çok daha iyi kilolar vermişler ve bu kazançlarını uzun yıllar korumaya başlamışlardır.

Fakat tek kazanç kilo kaybı olmamıştır. Bu hastaların ayrıca başta şeker hastalıkları olmak üzere, hipertansiyon, kötü kolesterol yüksekliği, kalp hastalıkları gibi ağır başka hastalıklarından da kurtuldukları görülmüştür.

Obezite cerrahisi olarak yapılan ameliyatlar, hastalar daha kilo vermeye başlamadan kan şekerlerini düzeltmeye başlamaktadır. Bu etki sadece kilo kaybı ile açıklanamaz. Çünkü zaten daha henüz hiç kilo kaybı olmamıştır. Obezite cerrahisi metabolizmada farklı değişiklikler yapmaktadır. Yani zayıflatmanın ötesinde bir metabolik etkiye neden olmaktadır.

İşte bu nedenle artık bu ameliyatlar tek başına obezite cerrahisi ameliyatı olarak adlandırılmazlar. Daha kapsamlı olarak metabolik cerrahi ismini alırlar.

İleal İnterpozisyon’un (Şeker Hastalığı Ameliyatı) Etkileri Nelerdir?
İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) ile yapılan ince bağırsağın bitiş kısmı ile başlangıç kısmının yerinin değiştirilmesidir. Bu işlem ile asıl hedeflenen GLP-1 adı verilen bir hormonun ince barsaktan salgılanmasını arttırmaktır. GLP-1 insülin etkisini arttıran ve pankreasın insülin üretimini uyaran bir hormondur. GLP-1 ince barsağın son kısmından salgılanır. İnce bağırsağın son kısmına ‘ileum’ adı verilir. İşte ince bağırsağın bu son kısmının, yani ileumun, cerrahi olarak taşınmasına ise ‘interpozisyon’ adını veriyoruz: İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı).

İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) operasyonunda sadece ince bağırsağın ileum adı verilen son kısmının yeri değişmiyor. Ayrıca İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) operasyonunun etkisini güçlendirecek şekilde başka hormon değişiklikleri oluşturmak amacıyla, midenin kenarından bir kısmı da çıkartılıyor. Midenin çıkartılan bu kısmından ‘ghrelin’ adı verilen ‘açlık’ hormonu salgılanıyor.Ghrelin hormonunun görevi açlık hissini uyararak yemek yememizi sağlamaktır. İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) operasyonunda mideden salgılandığı bölgenin alınması ile özellikle Tip 2 Diyabette aşırı artan gherelin hormonu düzeyleri çok düşük seviyelere iniyor. İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) operasyonu olan hastalar çok uzun süre yemek yemeseler bile çok fazla açlık hissetmiyorlar.

İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) ameliyatında midenin bir kısmının alınmasında ki amaç mide hacmini küçültmek değildir. Amaç açlık hissini tetikleyen gherelin hormonunun salgısını azaltmaktır. Dolayısı ile İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) ameliyatında, morbid obezite ameliyatı olarak yapılan mide tüpleştirilmesinden daha geniş mide bırakılır. Hastaların az yemek yemelerini sağlayan neden hormonal olarak oluşturulan yeni düzenlemedir.

Bu nedenlerden dolayı İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) ameliyatı anatomik olarak ileri düzeyde bir sindirim sistemi cerrahisi olmakla birlikte, etki mekanizmaları açısından bakıldığında tam olarak bir endokrin cerrahisi işlemidir. İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) ameliyatında uygulanan her adımın bir hormonal hedefi vardır. Bu hedefler her hasta için çok çeşitli faktörler göz önüne alınarak değerlendirilir ve gerekirse hastanın durumuna göre değişiklikler yapılır. Bu anlamda İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) dinamik bir karar alma sürecidir.

İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) ameliyatının metabolik etkisi asıl olarak ileumun yukarıya taşınması sonucu ortaya çıkan hormonal değişikliklere bağlıdır. Bu hormonal değişiklikler sonucunda hastalarda açlık hissi baskılanır. Özellikle kas dokusu ve yağ dokusundaki insülin direnci kırılır ve pankreasın insülin üretme kapasitesi misliyle artar. İşte bu etkiye”neuro-endocrine brake” adı verilir. Bağırsaklardan kaynaklanan ve beyine etki eden bir çeşit sinirsel ve hormonal frenleme sistemi anlamına gelir. Bu nedenle hastalara ciddi kalorik kısıtlama yapılmasına gerek kalmaz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Şeker Hastalığı (Diyabet) Ve Ayak Yaraları – Diyabetik Ayak

Diyabet Ayaklarımızı Nasıl Etkiler? Şeker Hastalığı (Diyabet) Ve Ayak Yaraları - Diyabetik Ayak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Şeker Hastalığı (Diyabet) Ve...

Kapat