Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sedef Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıldır? Sedef Hastalığı Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sedef Hastalığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sedef hastalığı dünyada yaklaşık 125 milyon kişiyi etkilemektedir. Toplumda görülme sıklığı % 2-3 dolayındadır. Sedef hastalığı ile iyi baş edebilmenin ve yaşam kalitesini arttırmanın koşulu hastalığı çok iyi anlamaktır.

Basit bir deri hastalığı değil kronik yangısal sistemik bir hastalıktır. Temelinde deri ve diğer organları etkileyen bir çok hastalığa neden olan, insan ömrünü kısaltan önemli bir patolojik durum olan “inflamasyon (yangı)” bulunur. Bağışıklık sistemi yanlış sinyaller vererek deri hücrelerinin aşırı çoğalmasına, damarların genişlemesine, dolayısıyla kızarıklık ve pullanmaya yol açmaktadır. Sedef hastalığı sadece deriyi değil eklemleri, kalp-damar sistemi gibi diğer organları da etkiler.

Sedef hastalığı şiddeti ise:

 • Obezite
 • İnsülin direnci, diabet
 • Kan yağ düzeylerinde artış
 • Kalp-damar hastalıkları
 • Artrit
 • Depresyon hastalığa eşlik eder

Hastaların izlemi sırasında metabolik sendrom, diayabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıklarını belirlemek amacıyla, bel çevresi, tansiyon, kan şekeri, kan yağ düzeyleri araştırılır.

Sedef hastalarının %25-30’unda majör depresyon ve anksiyete gibi psikolojk sorunlar mevcuttur. İntihar düşüncesi oranı % 5.5’tir ve olguların %10’u ölmüş olmayı dilemektedir. Sürekli dökülen kabuklar, seride, saçtaki yaygın yaralar, eklem ağrıları nedeniyle hareket kısıtlılığı, eş ve iş dolayısıyla yaşama isteği kaybına neden olmaktadır.

Eklem tutuluşu başlı başına bir sorundur ve erken tanınmazsa sakatlığa yol açar. Sıklık % 25-34 iken % 80 olguda önce psoriasis bulunur. Artritten yaklaşık 10 yıl önce psoriasis semptomları başlamaktadır.

Farklı sedef hastalığı tipleri vardır, en sık görülen tipi, plak sedef hastalığıdır (yama tarzında) dır.

Ailesel yatkınlık önemli rol oynar ancak bu zeminde tetikleyiciler söz konusudur. Hastalığın tetikleyicileri arasında fiziksel hasar, enfeksiyonlar, ilaçlar, stres bulunur.

Sedef hastaları:

 • Gereksiz ilaç kullanmamalıdır
 • Sağlıklı beslenmelidir
 • Alkol ve sigara kullanmamalıdır
 • İdeal vücut ağırlıklarını korumalıdır
 • Diş çürüğü, sinüzit benzeri enfeksiyonları varsa hemen tedavi olmalıdır
 • Düzenli egzersiz yapmalıdır
 • Stres ile başa çıkma yollarını öğrenmelidir
 • Aşırı güneşten uzak durmalıdır
 • Yaşamla, çevresiyle barışmalıdır

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir, kişiden kişiye ya da vücudun bir bölgesinden diğerine geçmez.

Sedef hastalığı ailesel geçiş gösterir, anne veya babadan birinde varsa çocukta görülme oranı%10’dur. Çok yavaş ilerleyebilir ve sıklıkla genç yaşlarda başlar, 30 yaşından önce başlayan ve aile hikayesi olan bireylerde daha şiddetli olabilir.

Sedef hastalığı yamaları kırmızıdır ve gümüşi beyaz kabuklarla kaplıdır, bazı kişilerde şiddetli kaşınma olabilirken, bazılarında hiç görülmez. Sedef hastalığında yamalar sadece saçlı deride olabileceği gibi, gövdeyi, dirsek ya da dizleri de tutabilir (darbe gören yerler). Tırnak bozukluğu eşlik edebilir.

Sedef hastası olduğunu öğrenmek hastalarda şok, moral bozukluğu, öfke, depresyon gibi duygular ortaya çıkarır. Depresyon ve kendine güvenin azalması sedef hastalığı olan kişiler arasında yaygındır, deri lezyonları sosyal ya da cinsel sorunlara yol açar, utanma duygusu günlük yaşamın stresini arttırır. Sedef hastalığının kesin tedavisi bulunamamıştır ve tekrarlama eğilimindedir. Tedavi ile cilt tamamen düzelebilir, iz bırakmaz. Diğer bağışıklık sistemi hastalıkları gibi, sedef hastalığı de kronik bir hastalıktır, kendiliğinden geçmez ve etkin tedavi uygulanmadığında, hayatı olumsuz etkiler.

Tedavide:

 • Topikal tedaviler (doğrudan cilde uygulanan)
 • Ultraviyole (UV) tedavisi
 • Sistemik tedaviler kullanılabilir

Hafif şiddetli sedef hastalığında tedaviye topikal ajanlarla başlanır (merhem), topikal tedaviler sedef hastalığı sınırlı bölgeyi etkilediğinde kullanılır.

Sedef hastalığı bağışıklık sistemi ile ilgili günümüzde detayları ile bilinen bazı mekanizmalar ile ortaya çıktığından bitkisel ve benzeri yöntemler ile tedavi edilemez. Hastalarımızın mucizevi, sansasyonel çare önerilerinden uzak durmaları gerekir çünkü bunlar yarar yerine hastalığı körükleyerek zarara da yol açmaktadır. Deride enfeksiyon, alerji gibi durumlarla hastalığı kötüleştirebilmektedirler. Günümüzde sedef hastalığı tedavisinde uygun seçenekler mevcuttur, bilimin gösterdiği yoldan ayrılmamak gerekir.

Hastalarımızın çevrelerindekiler de de sedef hastalığını anlamalıdırlar. Hastalara destek olmalıdırlar. Sedef hastalığı tanısı ne kadar erken konursa, hastalığın kontrolü o kadar kolay olur. Sedef hastalığı kader değildir, hastalık bizi değil biz hastalığı kontrol edebiliriz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vitiligo

Vitiligo Nedir, Tedavisi Nasıldır? Vitiligo Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vitiligo yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat