Sedef Artriti

Sedef Artriti

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sedef Artriti Nedir? Sedef Artriti hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sedef Artriti ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sedef hastalığına bağlı eklem tutulmaları ile seyreden hastalığa sedef artriti adı verilir.

Psoriatik Artrit
Deride sedef hastalığının tipik döküntüleri ile beraber el parmaklarında şişme (sosis parmak) ve tırnaklarda tıpkı yüksük manzarası ile kendini gösteren bir diğer romatizma da sedef hastalığına bağlı artritdir.

Hastalıkta çok kez ciltteki sorunlar daha önce ortaya çıkar. Bundan yıllar sonra eklem bulguları başlar. Eklemde ağrı, hareket zorluğu zamanla şekil bozukluklarına terkeder. İç organ tutulmaları hastalığın ciddiyetini artırır. Tanı ve tedavisinde izlenecek yol diğer iltihaplı romatizmalarda olduğu gibidir. Kuşkusuz erken tanının tedavideki başarıyı artıracağı muhakkaktır.

Tedavide hem cilt hastalığına yönelik hem de eklem sorunlarını çözebilecek ilaçlar birlikte kullanılır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizma Hangi Yaşlarda Görülür?

Romatizma Hangi Yaşlarda Görülür? Romatizmanın Görülme Yaşı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizma Hangi Yaşlarda Görülür ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat