Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Salatalığın Faydaları Nelerdir?
Salatalığın Faydaları​ Nelerdir?

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Salatalığın Faydaları​ Nelerdir? Salatalığın Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Salatalığın Faydaları​ Nelerdir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Salatalık hak ettiği değeri görmeyen bir sebze ama siz, onun değerini bilip, faydalarından yararlanabilirsiniz.


Böbrek sağlığı için çok yararlıdır

Diüretik (idrar söktürücü) olan salatalık içinde bol miktarda su barındırır. Bu da vücudunuzun, idrar yoluyla, toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bu durum da böbreklerinizin sağlıklı olmalarını sağlar ve böbrek taşlarına karşı böbreklerinizi korur.

Kansere karşı korur
Salatalığın en önemli sağlık faydalarından biri kanseri önlemesi ve sizi kansere karşı korumasıdır. Araştırmalar, salatalığın, prostat, yumurtalık, meme, akciğer ve rahim kanserlerine karşı koruyucu özelliği olduğunu kanıtlamıştır.

Kilo vermenizi sağlar
Salatalıkta %95 oranında su bulunur ve yine içinde bulunan lif oranı sayesinde de kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve toksin atmanıza yardımcı olur. Bunların dışında salatalığın içerisindeki B vitamini de kilo vermenize yardımcı olur.

Kemik ve eklem sağlığı
Salatalığın içeriği, kolajen üretimini destekleyerek, kemik ve eklem sağlığını korur.

Kozmetik ve cilt bakımında kullanılır
Pek çoğumuz, gözüne salatalık dilimleri koyan kadın resimlerini görmüşüzdür. Bunun bir sebebi tabii ki var. Salatalığın en önemli faydalarından biri antienflamatuar özelliğe sahip olmasıdır ve bu, gözlerdeki şişkinliği almasını sağlar. Ayrıca salatalığın kabuklarını, aloe verayı kullandığınız gibi kullanabilir, yanmış ya da irite olmuş cildinizi sakinleştirmek için salatalık kabuğundan faydalanabilirsiniz.

Akşamdan kalma olmanızı önler
İçeriğindeki su, elektrolitler, şeker ve B vitamini, alkol sebebiyle vücudunuzdan eksilenlerin geri koymanıza yardımcı olduğu gibi, vücudunuzun susuzluğunu da alır. Bu sayede akşamdan kalma halde olmazsınız. Alkolü fazla aldığınız gecelerde, yatmadan önce birkaç dilim salatalık yerseniz sabaha iyi kalkma şansınızı arttırırsınız.

Diyabetle savaşır
Özellikle salatalığın suyu vücudun diyabetle savaşmasına yardımcı olur. Çünkü içeriğindeki hormonlar vücudun ihtiyacı olan insülini üretmesine yardımcı olur ve insülin salgılanması, diyabeti önler. Ayrıca diyabet hastaları da salatalığı gönül rahatlığıyla tüketebilirler.

Ağız kokusunu bastırır
Bir dilim salatalığı damağınıza 30 saniye kadar bastırırsanız bu, ağız kokusuna neden olan bakterilerin ortaya çıkmalarını önler. Böylelikle nefesiniz taze kalır.

Tansiyonu düzenler
İçeriğindeki su, kan damarlarını nemlendirir, fosfor, potasyum ve kalsiyum da eklenince tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Size tavsiyemiz, salatalık suyunu havuç, limon, sarımsak ve pancar ile birlikte karıştırmanızdır.


Gördüğünüz gibi salatalığın faydaları saymakla bitmiyor. Bol bol salatlık tüketmenizi tavsiye ederiz!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Her Kadına Yararlı Alkali Gıdalar

Her Kadına Yararlı Alkali Gıdalar Hangileridir? Her Kadına Yararlı Alkali Gıdalar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Her Kadına Yararlı Alkali Gıdalar yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat