Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Sağlıklı Kalp İçin Beslenme Önerileri
Sağlıklı Kalp İçin Beslenme Önerileri

Sağlıklı Kalp İçin Beslenme Önerileri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sağlıklı Kalp İçin Beslenme Önerileri​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sağlıklı Kalp İçin Beslenme Önerileri​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Sağlıklı Kalp İçin Beslenme Önerileri

Sağlıklı bir kalp için aşağıdaki önerilerimize kulak verin.

Katı yağ alımınızı limitleyin

Beslenme söz konusu olduğunda size verebileceğimiz ilk tavsiye katı yağdan uzak durmanızdır. Katı yağ, genellikle hayvansal olan sağlıksız yağ çeşididir. Tereyağ, yağlı ya da az yağlı süt ürünleri ve etlerin hepsi katı yağ barındırırlar. Bu tip yağlar atardamarlarınızda toplanırlar ve kan akışını bloke ederler bu sebeple de kötü kolesterolünüz artar. Katı yağ içeren yiyeceklere yönelmek yerine daha sağlıklı yağlara ya da yağsız süt ürünlerine, etlere ve kabuklu yemişlere yönelin.

Lif alımınızı arttırın
Sebze, meyve, tam tahıllar, kabuklu yemişer ve baklagillerde bulunan lif vücudunuzun ihtiyacı olmayanları elenmesine yardımcı olur. Lif, vücut tarafından parçalanamadığı için sindirim sisteminize ilerler ve yağ parçacıklarının, toksinlerin ve atıkların dışarı atılmalarına yardımcı olur. Lif alımınızı arttırırken bol bol su içtiğinizden de emin olun.

Porsiyonlar
Doğru porsiyonda yemek yemek önemlidir çünkü bu sayede kilo almazsınız ve bu kalbinizin korunmasına yardımcı olur.

Daha çok sebze ve meyve tüketin
Sebze ve meyveler hem lif açısından zengindirler hem de sağlıklı vitamin, mineral ve antioksidanlar içerirler. Kalori oranları düşüktür ve vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlarlar.

Trans yağları hayatınızdan çıkartın
Trans yağlar genellikle kekler, pastalar, hamur işleri, krakerler, kurabiyeler, cipsler ve daha pek çok insan yapımı gıdaların içinde bulunurlar. Trans yağlar son derece tehlikeli yağlardırlar ve kötü kolesterolünüzü yükselttikleri gibi iyi kolesterolünüzü de düşürürler. Yediğiniz gıdaların etiketlerini önceden kontrol etmeyi unutmayın.

Sodyum alımını azaltın
Sodyum vücudumuzda bir sünger gibi çalışır ve sıvıları emerek kanımızın doğru şekilde hareket etmesi için daha sert pompalanmasına neden olur. Bu nedenle de tansiyonumuz yükselir. Bir çay kaşığı tuz 2,300-2,400 mg. sodyum içerir bu da sağlıklı bir insanın alması gereken maksimum sodyum oranı demektir. 51 yaşının üzerindeki kişiler, yüksek tansiyonu olanlar, diyabeti veya kronik böbrek hastalığı olanlar günde 1,500 mg.’dan fazla sodyum almamalıdırlar. Sodyumu azaltmanın en kolay yolu yüksek sodyum içeren gıdalardan (konserve çorba, işlenmiş gıdalar…vb.) uzak durmaktır.

Eklenmiş şekeri azaltın
Konu kalp hastalıkları olunca pek çok insan fazla yağları suçlar ama şeker kimsenin aklına gelmez. Halbuki fazla şeker tansiyonu, kolesterolü ve trigliseritleri yükseltir ve bütün bunlar kalbinize zarar verir. Ayrıca aşırı şeker, kilo almaya neden olur. Canınız tatlı çektiğinde şekerli gıdalar yerine bitter çikolataya yönelebilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çikolata Hakkında Değişik Gerçekler

Çikolata Hakkında Değişik Gerçekler​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çikolata Hakkında Değişik Gerçekler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat