Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Uyku Bozuklukları / Sağlıklı Bir Şekilde Dinlenebilmeniz İçin Ne Kadar Uyumalısınız?
Sağlıklı Bir Şekilde Dinlenebilmeniz İçin Ne Kadar Uyumalısınız?

Sağlıklı Bir Şekilde Dinlenebilmeniz İçin Ne Kadar Uyumalısınız?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sağlıklı Bir Şekilde Dinlenebilmeniz İçin Ne Kadar Uyumalısınız? Sağlıklı Bir Şekilde Dinlenebilmek İçin Uyuma Süresi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sağlıklı Bir Şekilde Dinlenebilmeniz İçin Ne Kadar Uyumalısınız ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Uyku hayatımızın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gerekli olan bir şeydir. Bir insanın sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi ve vücudunun dinlenebilmesi için gün içerisinde belli saatlerde belli bir miktarda uyuması gerekmektedir. Uzmanlar insanların gündüzleri değil de geceleri uyumlarını tavsiye etmektedirler. Özellikle kış aylarına girdiğimiz şu günlerde geceler daha uzun ve gündüzlerde daha kısa olmaya başlamıştır.

Bu durumda da insanların rahat bir uyku alabilmesi için geceleri tercih etmesi önemlidir. Peki, Ne kadar uyumalısınız?

Bir insanın uykusunu alabilmesi için ortalama olarak 8 saat yeterli olmaktadır ancak bu uykunun hangi saatler arasında olduğu önemlidir. Öğlen saatlerinde birkaç saat uyuyan birisi gece uyku yükünü hafifletebilir. Eğer gündüz dinlenme şansınız yoksa bu durumda gece uykunuzu iyi bir şekilde almaya dikkat etmelisiniz.

Uykunuzun gelmesini sağlayan hormon melatonin hormonudur. Bu hormon ışıktan etkilenen bir hormon olduğu için gündüzleri pek fazla salgılanmaz. Gece ise güneş ışınları olmadığı için bu hormonun salınımı artar ve sizde uyumaya başlarsınız. Eğer gece değil de gündüz uyumayı seçerseniz bu durumda hormon salınımı azalacak ve sizin de uykunuz gelmeyecektir. Bu da uykusuz kalmanıza ve buna bağlı olarak da beyninizin dinlenememesine neden olacaktır.
Gün içerisinde ne kadar uyumalısınız? Diye merak eden birisi gün içerisinde 6 saatten az ve 10 saatten fazla uyumamalıdır. Bu sayede vücudunu ve beynini dinlendirmiş olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Uyku Apnesinin Belirtileri

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir? Uyku Apnesinin Belirtileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Uyku Apnesinin Belirtileri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat