Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Sağlık Efsanelerini Unutun
Sağlık Efsanelerini Unutun

Sağlık Efsanelerini Unutun

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yumurta yeme, soğuk havada gezme, parmaklarını çıtlatma… Yaşamınız boyunca bu uyarıları defalarca duymuş olsanız da yapılan araştırmalar, toplumca doğru olduğu sanılan birçok bilginin aslında yanlış olduğunu ortaya koyuyor.

Gazetede, televizyonda, internette, dost meclislerinde hatta toplu taşıma araçlarında her gün yeni bir bilgiyle karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu konuda en çok da sağlık ve beslenmeye ilişkin olanlar dikkat çekiyor. Çünkü neredeyse herkes sağlıklı ve uzun bir yaşamın hayalini kuruyor, bunu gerçekleştirmenin yollarını arıyor. Fakat öyle bilgiler var ki sadece tevatürden ibaret! Yıllardır duyduğunuz, sağlığın vazgeçilmezleri sandığınız şeylerin aslında birer efsaneden ibaret olduğunu biliyor muydunuz? Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Gündüz’den en meşhur sağlık mitlerini öğrendik.

GÜNDE 8 BARDAK SU İÇİN
Bardakları saymaya gerek yok. Araştırmalar, susuz kaldığı anda bir bardak su içen kişilerin sağlığını koruyabileceğini gösteriyor. Suyun yanı sıra çorba, meyve ve sebze gibi sıvıdan zengin gıdalar, meyve suyu, çay ve kahve gibi içecekler de su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabiliyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar; tuvalete çok az gitmek ve idrarın koyu sarı renkte olması! Çünkü söz konusu belirtiler, vücudun susuz kaldığını gösteriyor.

YUMURTA KALBE ZARARLI
Günde bir yumurta yemek, kalp rahatsızlığı riskini artırmıyor. Belki yumurtanın sarısmda kolesterol bulunuyor ama birçok kişi için herhangi bir gıdada bulunan miktar kadar yer alıyor. Bunun yanı sıra yumurta, kalp hastalıkları riskini düşürebilecek maddelerden biri olan Omega-3 içeriyor.

DEODORANT KULLANIMI, MEME KANSERİNE YOL AÇAR
Bazı bilim insanları, rollon ile deodorantlarda bulunan kimyasalların koltuk altından emilmesinin mümkün olduğunu ve bu kimyasalların tümörleri daha olası hale getireceğini düşünüyor. Ancak Ulusal Kanser Enstitüsü, meme kanserine herhangi bir ürünün neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını açıklıyor.

SOĞUK HAVA, SOĞUK ALGINLIĞINA NEDEN OLUR
Soğuk havada uzun zaman geçirmek kişiyi hasta etmiyor. Sanılanın aksine, mikrop ve bakteriler sıcak havayı daha çok seviyor.

EN KİRLİ ALANLAR KLOZETLERDİR
Esasında klozetler; banyo kapıları ve kapı kollarına göre çok daha masum olabiliyor. Özellikle kapı kolları E.koli (Escherichia coli), norovirüs (mide gribi) gibi bakterilerle kaplı olma eğiliminde oluyor. Kapı veya kulplara kağıt mendille dokunmak bu açıdan önem taşıyor.

PARMAK ÇITLATMAK, KEMİK ERİMESİ VEYA ARTRİTE SEBEP OLABİLİR
Parmak çıtlatma sırasında çıkan ses etrafınızdaki insanları rahatsız edebilir ancak bunun kemik veya eklemlerinize bir zararı bulunmuyor. Bu ses, parmağınızı çıtlatırken kemik ve eklemleriniz arasında oluşan gaz kabarcıklarından kaynaklanıyor. Bunu yapmayı seviyorsanız devam edebilirsiniz çünkü yapılan çalışmalar, artritin ortaya çıkmasında herhangi bir rolü olmadığını gösteriyor.

DÜZENLİ MULTİVİTAMİN KULLANMAK GEREKİR!
Bir multivitaminin, beslenme düzeninde olmayan besin maddelerini telafi edebileceği belirtilse de araştırmacılar, bu noktada hemfikir değil! Ancak yapılan taramalar sonucu, hekiminiz vitamin kullanmanız gerektiğini söylüyorsa bu öneriyi dikkate alın. Özellikle hamilelik döneminde, hekimin önereceği folik asit ve vitaminleri kullanmak hem anne hem de bebek sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan vitamin almanın en iyi yolunun meyve, sebze, tahıl ve sağlıklı yağlarla dolu bir beslenme programından geçtiğini unutmamak gerekiyor.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kalp Krizi Riskini Azaltan Yeni İlaç

Yaklaşık 40 ülkede, 10 bin hastanın dört yıl boyunca izlenmesiyle yapılan bir araştırmada, anti-enflamatuar ilaçların kalp krizi ve felç riskini...

Kapat