Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Saç Bakımı / Saçlarınızı Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruyun
Saçlarınızı Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruyun

Saçlarınızı Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruyun

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Saçlarınızı Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruma Yöntemleri Nelerdir? Saçlarınızı Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruma Yöntemleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saçlarınızı Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruyun ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​

Saçlar, yaz aylarında güneşten, klordan ve diğer dış sebeplerden dolayı zarar görürler. Ama üzülmeyin, aşağıdaki tavsiyelerimize uyarak, saçlarınızın eski, sağlıklı haline geri kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.


Saç kütiküllerinize iyi bakın
Kütiküller, saçın etrafını saran sert katmanlardır. Isı ve diğer sebeplerden saçın yanan kısmı da genelde kütiküllerdir. Zarar görmüş kütiküller, saçlarınızın sert ve kıl gibi görünmelerine sebep olurlar. Saç boyanızın ömrünün kısalmasından bahsetmiyoruz bile! Bu nedenle saçlarınıza kütikül besleyici saç ürünleri uygulamanız gerekir.

Zırhınızı süsleyin
Saçınızı beslemeniz ve saçınıza dikkat etmeniz, onu biraz süslemenize engel değil. Kafanıza bağlayacağınız şık bir eşarp, saçınızı son derece başarılı bir şekilde güneşten koruyacaktır. Ya da saçınıza ıslak bir görünüm verin ve sonra saçlarınızı geriye doğru tarayın.

Yüzünüze sıktığınız SPF koruyuculu ürünü saçınıza uygulayın
Saçınızı güneşten korumak için, yüzünüze sıktığınız güneşten koruyucu ürünü, havaya sıkın ve parfüm sıkarken yaptığınız gibi altından geçin. Böylece, saçınızı güneşten korumuş olacaksınız. Kullanacağınız ürünün yağlı bir ürün olmamasına dikkat edin, böylece saçınızın yağlı görünmesi gibi bir derdiniz de olmaz.

Her hafta derin nem bakımı yapın
Güneş ışınları saçınızdaki proteine zarar verirler. Bunu engellemek için, haftada bir saçlarınıza nem maskesi yapın.

UV koruyuculu ürünler kullanın
Tıpkı güneş kremi gibi, saçlarınıza da koruyucu sürün. Saçlarınızı güneşten koruyacak pek çok ürünü kuaförlerde, marketlerde, eczanelerde ya da parfümerilerde bulabilirsiniz. Aldığınız ürünü doğru kullandığınızdan emin olmak için ise mutlaka ambalajlarını okuyun ya da satın aldığınız yerden bilgi isteyin yoksa bir işe yaramazlar. Saç için özel üretilen, saç koruyucu spreylerden alın. Aldığınız ürünün UVA ve UVB koruyucuları olup olmadığını kontrol edin ve mutlaka koruyuculu olanı seçin.

Saçlarınızı ıslatın
Denize ya da havuza girmeden önce saçlarınızı ıslatın. Böylece saçınız klorlu ya da tuzlu suyun tamamını emmez. Saçlarınız sarı renkse buna özellikle dikkat etmenizi öneririz.

Yağlı, alkollü, limonlu ya da peroksitli ürün kullanmayın
Bunlar, güneşe maruz kalan saçlarınızın çok daha hızlı kurumasına neden olurlar.

Saçlarınızı kestirin
Yazdan önce saçlarınızı kestirmek, kırıklarını aldırmak akıllıca olacaktır. Güneş, saçların cansız uçlarına çok daha fazla zarar verir bu nedenle canlı saçlarla yaza başlamak önemlidir. Yaz bitiminde de saçlarınızın uçlarından aldırırsanız, saçlarınız kışa canlı başlayacaktır.

Şapka ya da eşarp kullanın
Saçlarınızın güneşle temasını kesmek en iyi yoldur. Saçlarınızı korumak istiyorsanız güneşin altındayken şapka ya da eşarp kullanabilirsiniz. Eşarp ya da şapkanızdan dışarı çıkan saçlarınıza da koruyucu bakım uygulamayı unutmayın!


Biraz bakım ile saçlarınızı eski sağlıklı hallerine getirebilirsiniz. Havuza girerken de saçınızı klorlu suya sokmamaya özen gösterin. Keyifli bir yaz geçirmenizi diliyoruz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Annelere Akıl Sağlıklarını Koruyabilmeleri İçin Öneriler

Yeni Annelere Akıl Sağlıklarını Koruyabilmeleri İçin Öneriler​ Yeni Annelere Akıl Sağlıklarını Koruyabilmeleri İçin Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yeni...

Kapat