Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Saç Bakımı / Saçlarınız İçin Yaptıklarınız Boşa Gitmesin
Saçlarınız İçin Yaptıklarınız Boşa Gitmesin​

Saçlarınız İçin Yaptıklarınız Boşa Gitmesin

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Saç Dökülmesi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saçlarınız İçin Yaptıklarınız Boşa Gitmesin​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​Her yıl kadınlar daha güzel saçlara sahip olabilmek için binlerce TL ve zaman harcıyor. Güzel saçlar sayesinde güvenimiz yerine gelir, kendimizi daha iyi hissederiz ancak bu bazen saç dökülmesine yol açabilir. Öyle olmaması için yazımızı okumaya devam edin…

Saç dökülmesi kadınlarda en erken 20 yaşında başlar. Bu kadar erken başlayan saç dökülmelerinin sonucu genellikle genetiktir. 40 yaşındaki kadınların %40’ında saç dökülmesi semptomları görünmektedir. Toplumumuzda saç güzelliğinin çok büyük bir önemi olması, saçları dökülen bir kadını psikolojik açıdan altüst edebilir.

Psikososyal etkiler
Araştırmalar psikososyal etkilerin kadınlarda çok daha fazla görüldüğünü göstermektedir. Saç dökülmesi problemi yaşayan bir kadının, bir erkeğe göre, kendini çok daha kötü ve az çekici hissettiği gözlemlenmiştir.

Kontrol etmeniz gereken şeyler
Çok yaygın olan ama hep gözden kaçan ve saç dökülmesine sebep olan şeylerden biri: Doğru beslenme. Yeteri kadar yemek yiyor ya da protein alıyor musunuz? Beslenme uzmanları B vitamininin, magnezyum, kalsiyum ve çinko kadar faydalı olduğunu söylüyor. Balıkta ve kapsül olarak bulunabilen omega 3 tüketmeyi unutmayın.

Aşırı stres ya da zor rejimler yapmak hormon dengesini bozacağı için saç dökülmelerine sebep olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesini teşhis etmek
Erkekler için saç dökülmesini tespit etmek (seyrek saçlar, kellik) kolaydır fakat kadınlarda bu daha farklıdır. Genellikle saç tellerinin incelmesi, atkuyruğunuzun çapının küçülmesi, duş yaptıktan sonra normalden fazla saçın dökülmüş olması ya da yastık/yorganlarda daha fazla saç olması saçlarınızın döküldüğüne dair bir işarettir. 

Saç dökülmesinde teşhis tedavi için çok önemlidir. Dermatologlar saç dökülmesini teşhis etmek için tahlil yapmaktadırlar. Lokal anestezi altında yapılan bu işlemde kafanızdan çok ufak bir doku parçası alınır ve inceleme için laboratuvara gönderilir.

Tıbbi tedavi yöntemleri
Dermatologlar tedavilerinde ilk olarak minoksidil yöntemini kullanırlar. Reçetesiz satılan bu ilaç kolayca uygulanabilir. Günde iki defa (kafa derisine) ve sonuç alabilmek için en az dört ay boyunca uygulanması gerekilen bu ilaç çok yaygındır. Kadınların %60’ında minoksidilin etkili olduğu görülmüştür.

Saç nakli
Daha çok erkeklerde uygulanan bu yöntem artık kadınlar arasında da popüler olmaya başlamıştır. Bu yöntemin amacı sağlıklı olan saç köklerini zayıf olan bölgelere nakletmektir.

Bu yöntemi uygulayabilmek için hastanın sağlıklı saç köklerine sahip olması zorunludur.

Kapatmadan önce kontrole gidin
Peruk ya da postiş gibi farklı yöntemler kullanmak saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlar için alternatif bir çözüm olabilir. Ancak bir dermatoloğa görünmek her zaman için daha faydalı olacaktır. Saç dökülmesi ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay çözülecektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Saçların Kırılmasına Neden Olan 7 Şey

Saç Kırılmasının Nedenleri Nelerdir? Saç Kırılmasının Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saçların Kırılmasına Neden Olan 7 Şey ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat