Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Saç Bakımı / Saçların Doğal Olarak Uzamasını Sağlayan En İyi Vitamin Hangisidir?
Saçların Doğal Olarak Uzamasını Sağlayan En İyi Vitamin Hangisidir?

Saçların Doğal Olarak Uzamasını Sağlayan En İyi Vitamin Hangisidir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
​Saçların Doğal Olarak Uzamasını Sağlayan En İyi Vitamin Hangisidir? Saçların Doğal Olarak Uzamasını Sağlayan En İyi Vitamin hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saçların Doğal Olarak Uzamasını Sağlayan En İyi Vitamin Hangisidir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​

Saç bakım ürünleri ne kadar doğru bilgiler içeriyor?

Son zamanlarda kozmetik markaları daha organik, bitkisel ve vitamin bazlı ürünler sunmakta ve bu ürünleri sağlıklı, doğal, çevre dostu, sürdürülebilir ve yaşlanmayı engeller gibi sözcüklerle desteklemekteler.

Konu saç uzaması olduğunda ise şu sıralar en popüler vitamin C vitamini. Sağlık için önemli bir vitamin olan C vitamini pek çok hücresel oluşumda da rol almakta ve insanlar C vitamininin ne kadar önemli bir vitamin olduğunu zaten bilmekteler. Peki, vücudun dışına uygulanan vitamin, gerçekten de içine olduğu kadar faydalı mı?

Güzellik ürünlerinde bulunan C vitamini
Bunun cevabı bazen evet, bazen ise hayır. C vitamini birçok cilt güzellik ürününde oldukça sık kullanılan bir bileşen ve bir üründe, belli miktarın üstünde bulunduğunda (%5-%15) işe yarayan bir vitamin. Cilde uygulandığı zaman anti oksidan olarak, serbest radikallerin oluşturduğu tahribatla, çevre kirliliğinin ve güneş ışınlarının neden olduğu zararlarla mücadele ediyor ve bu, ciltte ince kırışıklıkların oluşumunu engelliyor. Ayrıca C vitamininin kolajen oluşumunu ve hücresel yenilenmeyi desteklediği de araştırmalarca kanıtlanmış. Kısacası, C vitamininin faydalı olduğu pek çok alan ve konu olsa da, saça olan faydalarından bahsetmek için sadece vitamin özelliğine değil, ürünün içindeki kimyasal özelliklere de bakmamız gerekmektedir.

Kimyasal yapısı
Askorbik asitin genel olarak bilinen adı C vitaminidir.

Özellikleri ve faydaları
C vitamini, küçük molekül organik asittir ve sirke ve sitrik asitle ayrı ana özelliklere sahiptir. Bu nedenle askorbik asit, şampuanlarda, yüzeyin üzerinde biriken mineral takviyeleri ve saçı temizlemeye yardımcı amaçla bulunmaktadır. Bütün bunlar, saçın nemi daha iyi almasını ve daha yumuşak ve dayanıklı olmasını sağlar. Ayrıca düşük pH oranına sahip asidik şampuanlar saç yüzeyindeki kütikül oluşumunu azaltırlar ve saçın daha düzgün ve parlak görünmesini sağlarlar.

C vitamini, saçı nemlendirme özelliğiyle, saç kremlerinde, durulanmayan kremlerde ve şekil verme ürünlerinden kullanılır.

Ayrıca C vitamininin antioksidan özelliği saç konusunda da geçerlidir. Saçın rengini ve sağlığını korumada son derece etkilidir.

Saç uzaması için C vitamini
Bazı saç bakım ürünlerinin reklamlarında C vitamini içeren ürünlerin saç uzamasını hızlandırdığı ve sağlıksız kafa derisini düzelttiği iddia edilmektedir. Askorbik asitin saça ve kafa derisine faydaları olsa da, şampuan ve saç kremlerinin C vitamini içeren cilt bakım ürünleri kadar faydalı olmadığını unutmamak gerekir. Bunun nedeni ise, genellikle saç bakım ürünlerinin pH oranlarının çok yüksek olması ve askorbik asit oranının az olmasıdır. Bu şekilde asit kendini aktive edemez. Sonuç olarak, saç ürünlerinin çoğunda kafa derisini iyileştirici ve saç uzamasını destekleyici bir etki bulunmamaktadır. Fakat, bu durum için özel olarak hazırlanmış ve sadece kafa derisine uygulanan konsantre ürünler, kafa derisine ve saç köklerine faydaları olabilir. Yine de, böyle ürünler için bile, saç uzamasını sağladığı kesin olarak iddia edilemez.

Son söz
Bazı kullanıcılar C vitamini bazlı ürünlerin ellerinde ve saçlarında kuruma yaptığını söylemektedirler. Bu, kişinin saç, cilt tipine ve ürünün içindeki diğer bileşenlere göre değişiklik gösteren bir durumdur. C vitamininin tek başına kuruluğa sebep olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz ama diğer etkenlerle de bir araya geldiği zaman, bu hisse sebep olabilir. Bir ürünle ilgili karar vermeden önce mutlaka kendi cildinizde ne tepki verdiğini görmeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri

Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri Nelerdir? Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri ​yazısını...

Kapat