Saçkıran

Saçkıran

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Saçkıran​ Nedir, Belirtileri Ve Türleri Nelerdir? Saçkıran​, Belirtileri Ve Türleri  hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saçkıran yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tanım
Saçkıran, kafa derisinde ve saçta meydana gelen bir mantar enfeksiyonudur. Saçkıranın belirtileri çeşitlilik gösterebilir ancak en sık görülenleri; kaşıntı, deri dökülmesi, saç dökülmesidir.

Saçkıran özellikle okul yaşındaki çocuklar ve yeni yürümeye başlayan bebeklerde oldukça bulaşıcı olarak görülen bir hastalıktır.

Ağız yoluyla alınan ilaçlar sayesinde bu hastalık tedavi edilebileceği gibi, şampuanlar sayesinde de enfeksiyonun yayılması önlenebilir.

Bazen bu hastalıkta çok şiddetli iltihaplanmalar görülebilir. Bu tarz durumlarda yara lekeleri ve kalıcı saç kayıpları görülebilir.

Belirtileri
Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Parça parça dökülen saçların olduğu bölgede yara izleri
 • Saç dökülen bölgelerde artma
 • Kabuk bağlamış, gri veya kızarmış bölgeler
 • Saçların döküldüğü bölgelerde ufak siyah noktalar görülmesi
 • Saçların hassaslaşması ve kolayca dökülmesi
 • Kafa derisinde nazik ve dokunulduğunda acı veren bölgeler oluşması

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?
Kafa derisini etkileyen farklı durumlar benzer özellikler gösterebilir. Eğer çocuğunuzun kafa derisinde yara, kaşıntı, saç dökülmesi veya alışılmışın dışında bir durum meydana gelirse doktorunuza başvurun. Bu gibi durumlarda erken teşhis önemlidir.

Sebepler
Saçkıran, dermatofit denilen bir tür küf mantarının etkisiyle ortaya çıkar. Mantar cildin dış yüzeyine ve saç diplerine saldırır.
Saçkıran, kurtlanma sebebiyle oluşmaz. Aldığı isim ciltte oluşan dairesel görünümden dolayıdır.

Nasıl Bulaşır?
Saçkıran şu yollarla bulaşıp yayılır:

 • İnsandan insana: Saçkıran genelde insandan insana cilt teması yoluyla bulaşır.

 

 • Cisimden insana: Hastalık taşıyan insanların veya hayvanların dokunduğu yerlerden, kullandıkları kişisel eşyalardan da bu hastalık bulaşabilir.

 

 • Hayvandan insana: Genelde evde beslenen kedi ve köpekler bu hastalığı taşırlar. İnek, keçi, domuz ve atlar da bu mantarı taşıyan diğer hayvanlardır. Çocuğunuz hayvanları severken veya onları tımar ederken saçkıran hastalığı bulaşabilir.

Diğer Saçkıran Türleri
Kafa derisinde saçkıran hastalığına yol açan mantar, vücutta başka enfeksiyonlara da sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar genelde vücudun belirli bölgelerini etkiler.

 • Vücut saçkıranı (tinea corporis): Bu tür, derinin üst yüzeyinde kızarıklık ve deri dökülmesi şeklinde görülür.

 

 • Sporcu ayağı (tinea pedis): Bu tür, ayak parmakları ve ayaklar gibi vücudun nemli bölgelerinde etkili olur.

 

 • İskoç kaşıntısı (tinea cruris): Bu tür ise, genital bölgelerde ve kalçalarda görülür.

Risk Faktörleri
Kafa derisinde görülen saçkıranın risk faktörleri şunlardır:

 • Başka bir çocuğun maruz kalması: Yetişkinlerin de saçkırana yakalanma olasılığı olmasına rağmen, bu durum en çok okul yaşındaki çocuklarda görülmektedir. Saçkıran salgını en çok okullarda, ortak kullanılan eşyalara dokunulması yoluyla bulaşmaktadır.

 

 • Hayvanların maruz kalması: Evcil hayvan sahibi olan çocukların saçkırana yakalanma riski oldukça yüksektir. Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar hiçbir belirti göstermeden saçkıran hastalığı taşıyor olabilirler. Çocuklar hayvanlara dokunarak bu hastalığa yakalanabilir.

Diğer faktörler şunlardır:

 • Temizliğe önem verilmemesi

 

 • Aşırı kalabalık yaşama alanları

Komplikasyonlar
Bazı durumlarda kafa derisinde acı veren iltihaplara yol açan kerion denilen rahatsızlık görülebilir. Kerion, kafa derisinde kabarıklık ve iltihap olarak görülür, yumuşaktır, ayrıca kafa derisi üzerinde sarı renkli kabuklar oluşturur. Bu durumda saç kırılması değil daha çok, kolay bir şekilde saç dökülmesi gözlemlenir. Kerion, mantarın etkisini arttırarak kalıcı yara izlerine ve kalıcı saç kayıplarına neden olur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Varis

Varis​ Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Varis​, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri  hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Varis yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat