Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Saç Bakımı / Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri
Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri

Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri Nelerdir? Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saç Dökülmesine Neden Olan Beslenme Eksiklikleri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​

Yetersiz beslenmek pek çok sağlık ve güzellik sorununa neden olur. Bunlardan biri de saç dökülmesidir. Aşağıdaki besinleri aldığınızdan emin olun.


A vitamini

Cilt, tırnaklar ve saçlar için çok önemli bir vitamin olan A vitamininin eksikliği eklem ağrısına, akneye, görüş kaybına, cansız cilde, solgun cilde ve saç kaybına neden olur. Turuncu renkli meyveler ve sebzeler iyi birer A vitamini kaynaklarıdırlar. Ayrıca ıspanak, marul ve lahana da A vitamini içerirler.

C vitamini
İmmün sistemi için çok önemli bir vitamin olan C vitamini, tırnak, cilt ve saçlar için de faydalıdır. Çilek, yabanmersini, limon, lime, çiğ domates, brokoli, ananas, vişne, portakal, greyfurt ve yapraklı yeşiller C vitamini içerirler.

Sağlıklı yağlar
Diyet yaparken bile sağlıklı yağlar tüketmek gerekir. Aksi taktirde saçlarınızı kaybedebilirsiniz. Zeytinyağı, kenevir yağı, hindistan cevizi yağı, avokado, çiğ hindistan cevizi ve ürünleri sağlıklı yağlar içerirler.

Çinko
Erkeklerde erken yaşlarda kelleşmenin ve kadınlardaki saç kaybının en büyük sorumlusu olan çinkoyu gıda takviyelerinden, kuruyemişlerden, istiridyeden, organik yumurtadan ve mercimekten alabilirsiniz.

Sülfür
Sülfür, son derece yararlı bir mineraldir. Cildinizin temizlenmesine yardımcı olur, cildinizin güçlenmesini sağlar, yaşlanmanın etkilerini azaltır. Çiğ kakao, sarımsak, soğan, yumurta, avokado, hindistan cevizi, lahana, papaya, muz, su teresi ve karpuz iyi birer sülfür kaynağıdırlar.

Protein
Saçlarımız %90 oranında proteinden oluşmuştur. Eğer beslenmenizde yeterince protein almazsanız saçlarınız bundan zarar görürler. Mercimek, nohut, ıspanak, fasulye, badem, lahana, bezelye, kuruyemiş, kenevir ve chia tohumları, organik pastörize yumurta ve yabani balıklar iyi birer protein kaynağıdırlar.

Demir
Demir, hücrelere oksijen taşır, taşıdığı yerlerden biri de saç folikülleridir. Bu da saç büyümesi ve yeniden yapılanması için çok önemlidir. Demir almanın en iyi yolu beslenmenize pazı, spirulina (bir tür yosun), quiona, chia, kakao, bütün deniz yosunları, lahana, ıspanak, mercimek ve soya fasulyesi tüketmektir.


Ciddi şekilde saç kaybı yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Saçlarınızdaki Kırıklardan Kurtulun

Saçlarınızdaki Kırıklardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Saçlarınızdaki Kırıklardan Kurtulmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Saçlarınızdaki Kırıklardan Kurtulmanın Yolları ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat