Rotavirüs Nedir?

Rotavirüs Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Rotavirüs Nedir?​ Rotavirüs​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rotavirüs Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Genellikle, hasta kişi ile temas sonrası yada hastalık etkeni mikroorganizmalar ile kirlenmiş yiyecek ve sularla bulaşan ishal, günlük hayatımızı hafif olarak etkileyebileceği gibi bazı durumlarda ağır bir tabloyla da seyredebilir.

İshale neden olan mikroorganizmalar viruslar, bakteriler ve çeşitli barsak parazitleridir. Viruslar içerisinde Rotavirus dünyada en fazla ishale yol açan mikroorganizmadır. Yeryüzünde Rotavirus’a bağlı yılda 125 milyon ishal vakası bildirilmiştir.

Özellikle 3 ay-2 yaş çocuk grubunda görülen ishal vakalarının yaklaşık %50’sinden Rotavirus sorumludur. Çocuk bakım yuvaları hastalığın en rahat yayıldığı ortamlardır. Rotavirus, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde veya yaşlılarda gözardı edilmeyecek oranda barsak enfeksiyonu etkenidir. 3 aydan küçük bebeklerde de enfeksiyon görülür ancak, anne sütünden geçen koruyucu antikorlar nedeniyle hafif atlatılır.

Rotavirus dışında ishal yapan diğer mikroorganizmalara genellikle yaz aylarında rastlanırken Rotavirus infeksiyonları kış aylarında da görülür. İnfeksiyonun bulaşmasında, dışkı ile kirlenmiş besinler, sular veya eller rol oynarlar.

Rotavirus kirli besin ve sular ile alındıktan yaklaşık 1-4 günlük bir kuluçka döneminden sonra ishal ile başlar. İshalle birlikte kusma, ateş, karın ağrısı görülür. Günde 6-7 kez sulu tarzda dışkılama olabilmektedir. Bu da kişilerde su, tuz ve minerallerin kaybına bağlı sorunlar yaratır. Rotavirus enfeksiyonlarının teşhisi, pratik ve kısa sürede sonuç veren, dışkı örneğinde virus’a ait antijenin tespiti ile ortaya konabilir.

1998 yılında ABD’de Rotavirus’a karşı bebeklerde uygulanmak üzere aşı geliştirilmiştir. Ancak aşı uygulamasına bağlı, gelişen bazı komplikasyonlarla karşılaşılması nedeni ile Rotavirus aşısı uygulamadan kaldırılmıştır.

Korunmak İçin:

  • Kendinizin ve çocuklarınızın ellerini çok iyi yıkayınız.
  • Tabak bardak gibi eşyaları ortak kullanmayınız.
  • Havlularınızı ayırınız.
  • Hastalığı olduğunu bildiğiniz kişilerle temas etmemeye çalışınız.
  • Bilinen, kapağı sıkıca kapatılmış olan sulardan içiniz.
  • İçeceklerinize, ne tip su kullanıldığını bilmediğiniz buz koydurmayınız.
  • İnsanların çıplak elle dokundukları çiğ gıdalardan uzak durunuz.
  • Pişmemiş et ve balık yemeyiniz.
  • Rotavirus enfeksiyonları özellikle bebeklik döneminde görüldüğü için emzik, biberon başlığı gibi nesnelerin temizliğine dikkat ediniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğunuza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmayın

Çocuklarınıza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmak Bir İşe Yarar Mı? Çocuğunuza karşı korkutma taktiği​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuğunuza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmayın yazısını...

Kapat