Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması)
Romatoid Artrit

Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması)

[Toplam:3    Ortalama:2/5]

Romatoid Artrit Nedir? Romatoid Artrit hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatoid Artrit ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

ROMATOİD ARTRİT; iltihaplı artritler içerisinde en çok bilineni olup ilerleyici özellikte simetrik yerleşimli bir hastalıktır.

Çocuklarda görülen şekli Juvenil artrit olarak isimlendirilmekte olup bu vakalar zamanla  erişkin türdekine dönebilir. Orta yaşlara girerken özellikle kadınlarda bu hastalık daha önce belirti vermeksizin yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Sabah tutukluğu, eklemlerde simetrik karaktede tutulum söz konusu olur. En belirgin eklem tutulumu el ve parmak eklemlerinde görebiliriz. Ayak ve diz eklemi tutulumu da bunu izler. Eklemde tutulumun belirgin bulgusu ağrı, şişlik, hareket zorluğu ve zaman içersinde gelişen şekil bozukluklarıdır.

Tanı için hastada ayrıntılı sorgulanma ve muayene sonrasında kan tahlilleri ve eklem görüntülemeleri yapılmalıdır. Kuşkusuz tedavinin başarılı olması erken tanıdır. Bu nedenle en ufak ip uçlarının dahi göz ardı edilmediği bir tanıya varma süreci sürdürülmelidir.

Tedavide çok kez 1. basamak ilaçlar yeterli olmaz ve ister istemez 2. basamak ilaçlara başlanır.Tedaviye erken başlamak bulguları itina ile takip etmek gerekir. Son zamanlarda yeni, teknolojilerle geliştirilen ilaçlarla hastalığın tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar almaktayız. İlaçların yanısıra bazı rehabilitasyon yöntemleri, günlük yaşamı kolaylaştırıcı özel yardımcı cihazlar ve seçilmiş vakalarda operasyon tedavisi yapılabilir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ahmet Maranki’den Zayıflama Kürü

Zayıflama Kürü Nasıl Hazırlanır? Zayıflama Kürü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zayıflama Kürü yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat