Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatizmanın Tanısı Nasıl Konulur?
Romatizmanın Tanısı Nasıl Konulur?

Romatizmanın Tanısı Nasıl Konulur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmanın Tanısı Nasıl Konulur? Romatizmanın Tanısı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmanın Tanısı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hastalarda tanı koyma işlemi her zaman hastanın iyice sorgulanması ile başlar.Daha sonra dikkatlice yapılacak muayene yapılır. Muayenede hekim; eklem çevrelerini, hareket açıklıklarını ve adale güçlerini değerlendirir. Bunun dışında hastanın şikayetlerine uygun çeşitli testler ve özel muayene yöntemleri de söz konusudur.

Ellerdeki güç kaybını
 ortaya koymak için ya hassas güç ölçerler ya da en basitinden tansiyon aletinin manşonu sıktırılır. İbredeki değişim hasta gözlem kağıdına kaydedilir.

Eldeki şekil değişikliklerini kaydederken bir yandan da parmak çevrelerindeki değişimler özel parmak çevre ölçerle milimetrik olarak kaydedilir.

Eklem hareket kapasiteleri bir açı ölçerle hasta her geldiğinde ölçülmeli ve sonuçlar yeniden kaydedilmelidir. Böylece hastalığın ilerlemesi ve ilaca verdiği cevaplar daha rahat bir şekilde izlenebilecektir.

Hareket sisteminin muayenesinin ardından önce nörolojik muayene daha sonra iç organların muayenesi yapılmalıdır. Gerekirse bu konuyla ilgili branş hekimlerinden görüş almaktan kaçınılmamaktadır. Kısacası; muayenede hastaya zaman ayırmak şarttır. Muayene sonrası hekim, koyduğu ön tanıyı laboratuar ve görüntüleme yöntemleriyle kesinleştirir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmanın Belirtileri

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir? Romatizmanın Belirtileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmanın Belirtileri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit...

Kapat