Romatizmanın İlaçla Tedavisi

Romatizmanın İlaçla Tedavisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmanın İlaçla Tedavisi Nasıldır? Romatizmanın İlaçla Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmanın İlaçla Tedavisi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Romatizmalarda ilaç kullanımı çok eski çağlardan günümüze kadar süregelmiş bir vazgeçilmez bir tedavidir.

ROMATİZMAL HASTALIKLARDA İLAÇ UYGULAMALARI
Yapılan istatistik çalışmalarda dünyada en sık rastlanan hastalığın romatizma ve en çok tüketilen ilaçlar da onun tedavisinde kullanılan anti-romatizmal ilaçlar olduğu görülür. Araştırmacılar hergün daha etkin bir ilaç bulma gayretindedirler. Gerçekten gen teknolojisi kullanılarak hazırlanan ilaçlar artık gündemdedir.

Maalesef bu ilaçların da en önemli sorunu çok uzun süre kullanılması ve inanılmaz pahalı oluşlarıdır. Bu yüzden kullanım yaygınlığı henüz başlamamıştır. Biz kliniğimizde şartları uygun olanlar hastalarda bu gibi ilaçları uygulamaktayız.

Romatizma tedavisinde kullanılan ilaçları başlıklar altında toplayacak olursak;

1- Ağrı kesiciler ( analjezik)
2- Kortizon içermeyen romatizma gidericiler (Nonsteroid anti- enflamatuvar ilaçlar= NSAİ)
3- Kortizon 
4- Adale gevşeticiler 
5- Mide koruyucular, vitamin ve diğer destekler 
6- Romatizmal hastalığın gidişini değiştiren etkili ilaçlar 
( Metotreksat-kinin-salazoprin- altın- d-penisilamin-azatiopurin vs )
7- Gen teknolojisi kullanılarak hazırlanmış ilaçlar ( TNF alfa karşıtları- leflunamid vs )
Tedavide kullanılan ilaçlar genelde ağızdan alınan ilaçlardır. Fakat bu sırada midede ciddi yan tesirler oluşturur. Bu nedenle mide koruyucu ilaçları birlikte almak gerekebilir. Enjeksiyon şeklinde olanları hatta serum içerisinde verilenleri ve merhem şeklindesürülenleri vardır.
NSAİ yani kortizon içermeyen romatizma gidericiler en sık kullanılan ilaçlar olmakla beraber ciddi yan tesirleri vardır. Halbuki halk arasında bilinmeyen bu özelliğine karşılık bu gibi ilaçlar bilinçsizce tüketilir hatta birçok kişi kendi ilacından çevresindekilere ikram bile ederler. Bu nedenle NSAİ’lerin yan tesirlerinin çok iyi bilinmesi şarttır.

ROMATİZMA İLAÇLARININ (NSAİ) YAN ETKİLERİ
Bazen kullandığınız ilaçlara karşı yan etkiler veya bazı allerjik reaksiyonlar gelişebilir.
1.  NSAI ilaçlar vücutta sıvı tutulmasına (ödem) neden olabilir. Bu durum ayaklarda, bileklerde ya da bacaklarda şişme, nefes darlığı ve anlamsız bir şekilde halsizlik hissedilmesi ile kendini gösterir. Bu problemler ortaya çıktığında hemen ilacı bırakmalı ve vakit geçirmeden doktorunuzu aramalısınız.

2.  Romatizma ilaçları genelde midenin içini kaplayan koruyucu dokuyu( mukoza) zamanla tahriş eder. Bunun sonucu mide duvarında kanayabilen küçük bir yara açılır yani bir mide ülseri meydana gelir. Kanlı kusma, kan tükürme, çok koyu renk ya da siyah dışkı çıkarma ( bu durum midenin kanayıp barsaklara geçtiğini gösterir) söz konusuysa hemen ilacı bırakıp hekimi aramalısınız.

Ülser çoğu zaman ciddi mide ağrısı yaparak kendini belli etse de, bazen ağrısız bir ülser kanaması da oluşabilir. Belki de NSAI ilaçlar hem romatizmal ağrıyı hem de kanamaya rağmen midede meydana gelen ağrıyı kestiğinden, hiçbir ağrı olmaksızın midede kanama olabilir. Aslında, meydana gelen ülserin varlığını anlamamızı sağlayacak bazı uyarıcı erken belirtileri bilmekte yarar vardır.

Antasid aldığınızda ya da bir şey yediğinizde geçen mide ağrısı ve zaman zaman gelen mide krampları olması halinde dikkatli olmak gerekir. Göğsün altında, mide ya da yemek borusundan kaynaklanan şiddetli yanma-ekşime (pirozis) ile beraber sık sık bulantı yada kusma olması ülserin erken belirtileridir.

3–  İlaç aldıktan sonra baygınlık, nefes darlığı ya da kalp çarpıntısı başlarsa hemen acil servislerden yardım isteyin.

4  Bazı romatizma ilaçları kaşıntı veya döküntü ilaçları. Böyle bir durumda derhal ilacı kesmeli ve doktorunuza danışmalısınız. O belki ilacı tamamen kesecek ya da dozu azaltıp yanında alerji giderici ilaçlarla beraber tedaviyi temkinli bir şekilde sürdürebilecektir.

TEDAVİDE KORTİZONUN YERİ
Kortizon ( steroid) , 100 yıla yakın bir süredir tıbbın kullandığı inanılmaz güçlü ve artık klasikleşmiş hayati bir ilaçtır. Günümüzde son derece etkin birçok yeni ilaç bulunmasına rağmen kortizonun yerini hiçbir ilacın da tutmadığı gerçeğini unutmamak gerekir.

“İki ucu keskin bıçak“olarak isimlendirdiğimiz bu ilaç için bu cümleden çıkarılacak anlam şudur. Kortizon iyi kullanılırsa hastalığı ama kötü kullanılırsa hastayı keser. Kronikleşmiş romatizmalarda şiddetli alevlenmelerin önünü ancak kortizonla alabiliriz.

Bağ dokusunu tutan romatizmalar ( lupus, dermatomiyozitis, vaskülit, vb ) ve kalbi tutmuş romatizmalarda kortizonsuz bir çözüm nerdeyse yoktur. Eklem dışı romatizmalarda 1-2 enjeksiyon kortizon diğer birçok ilacın kesemediği sorunu mükemmel bir şekilde keser. Fakat eklem içerisine veya adaleye üstüste devam eden injeksiyonlardan kaçınmak gerekir. Örneğin fibromiyalji, adale romatizmaları ve özellikle kireçlenmelerde (osteoartrit) kortizon kullanılması tavsiye edilmez.
O halde bilinçli doktor kontrolünde sınırlı vakalarda kortizon romatizmal hastalıklarda olmazsa olmaz uygulamalar içerisindedir diyebiliriz.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri

Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri Nasıldır? Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri ​yazısını sadece...

Kapat