Romatizmanın Belirtileri

Romatizmanın Belirtileri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir? Romatizmanın Belirtileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmanın Belirtileri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Çok sayıdaki romatizmanın her birisinde farklı yakınmalar söz konusudur. Burada sık rastlanan bir romatizma olan “ iltihaplı eklem romatizması “ (romatoid artrit) ve bambu hastalığı (ankilozan spondilit) olan bir hastanın şikayetlerinden örnek verebiliriz.

ROMATİZMALI HASTALARIN ŞİKAYETLERİ
Romatoid artrit ‘de sabahları yarım saatten fazla süren eklem tutukluğu, en az üç eklemde simetrik karakterli tutulum ( şişlik, ağrı, renk ve şekil değişikliği, hareket kısıtlılığı) olması , deride romatizmalarda rastlanılan küçük bir yumrucuğun (romatoid nodül) görülmesi olağan belirtilerdir. Bu belirtilerin yanı sıra özellikle ellerin hastalığa katılması durumunda hastada “romatoid artrit“ düşünülmeli ve gerekli laboratuar ve röntgen incelemeleri yapılmasına karar verilmelidir. Alınan sonuçlar, muayene bulguları ve yakınmalar birlikte değerlendirilerek hastalık tanısı kesinleştirilmelidir.

Omurganın tutulması ve giderek sırtın bükülmesi ile kendini gösteren bambu hastalığındaki (ankilozan spondilit) bulgular ise hareketlerde ağrı ve kısıtlılık geceleri artan sırt ağrısı ve terlemeler, göğüs kafesi hareketlerinin giderek kısıtlanması gibi daha farklı belirtilerdir. O yüzden her romatizmal hastalıkta birbirinden çok değişik belirtiler olması nedeniyle hemen her hastanın titizlikle incelenmesi şarttır. Omurgayı tutan hastalık zamanla o kadar ilerler ki çok kez zor hareket yapan sakat bir insan haline dönüştürebilir. Bu resimde zaman içerisinde (yaklaşık 10-15 yıl içerisinde) hastalığın nasıl ilerlediği görülmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gut (Damla) Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Dupuytren Kontraktürü Nedir? Dupuytren Kontraktürü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Dupuytren Kontraktürü ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat