Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler
Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler

Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler Nelerdir? Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Romatizma hastalarının günlük yaşamlarında karşılaştıkları çeşitli sorunlar vardır. Bunun için kolay akılda tutulan bazı pratik önerileri hatırlatmak istiyoruz.

Örnek olarak, evde romatizmalı diziniz ağrımaya başladı. Ne yapmalısınız? Burada izlenecek yol genellikle diğer romatizmal yakınmalarda takip edilmesi gereken yolla benzerlik gösterdiği unutulmamalıdır.

O yüzden hemen her romatizmalı için rehber niteliğindedir. İlk yapacağınız şey uğraştığınız işi bırakın ve eklemlerinizi yükten kurtarın. Ağrıyı kesmek için eklem üzerine beze sarılmış buz uygulayın. Buz fayda etmezse ve eklem çevresinde elle tutulduğu an herhangi bir sıcaklık fark edilmiyorsa rahatlatmak için sıcak torba yapabilirsiniz.

Ağrınız sürüyorsa ve ekleminiz şiş ve sıcak değilse ağrıyı kesebilecek bir merhemi ağrıya yol açan eklemin üzerine sürebilirsiniz. Canınız hala yanıyor ve bir ilaç almanız gerekiyorsa, öncelikle yan etki riski en düşük bir ağrı kesici olan parasetamolü düşünün.

Düzelme yok mu? Hekiminiz NSAI ilaçlar grubundan bir romatizma ilacını kullanmanızı isteyebilir. Ciddi yan etkileri nedeniyle, bu tür ilaçları kendiliğinizden kullanmayın. Ağrı sürüyor ya da kötüleşiyorsa, hekim fizik tedavi ve egzersiz seçeneğini gündeme getirebilir. Hatta bu da fayda etmezse operasyonsöz konusu olabilir.

Kendinizi daha iyi hissettiğinizde, kas güçlendirme ve egzersiz programlarını günlük yaşamda düzenli olarak yapmak gerekir. Böylece ileride karşılaşılacak bazı sorunlar önlenebilir. Bunu yaparsanız kendinizi daha da iyi hissedeceksiniz. Kendinizi mutlu eden şeyleri düşünün. Bu yaşama pozitif bakma duygusunun ne kadar iyi geldiğine siz bile hayret edeceksiniz.

ROMATİZMALILAR ; ÜZÜLMEYİN , YALNIZ DEĞİLSİNİZ !

Romatizma gibi süregen nitelikli hastalıklarla boğuşurken depresyona girmek beklenebilecek olasılıklar arasındadır. Ağrılar yaşamınızı altüst etmiş daha önce başarıyla yaptığınız birçok işi yapamaz hale gelmiş olabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların istenmeyen yan etkileriyle çeşitli sıkıntılar içine düşebilirsiniz. Gerçekten de hem ruhsal hem bedensel durumunuz kendinizi bitmiş gibi kötü artık işe yaramaz biri olarak hissetmenize yol açacak kadar değişmiş olabilir.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen dünyada ve yakın çevrenizde yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. İçinde bulunduğunuz bu sıkıntılı duruma çözümler üreten sağlıkçılar ve çevrenizde aynı dertleri paylaşan çok sayıda kişiyle karşılaşacaksınız. Bu kişilerin sizlerle paylaştıkları deneyimleri, öğütleri ve yaşama dair size yapacakları rehberlik size büyük destek olacaktır.

Yapamadıklarınızı ve bazı çok özel sorunlarınızı paylaşmak kolay değildir. Gururunuzu yenin ve çekinmeden çevrenizdekilerden yardım ve destek almaktan utanmayın. Hastalıkla beraber yaşamayı öğrendiğinizde  sıkıntı çeken diğer kişilere bu kez siz yardım elinizi uzatacağınıza eminiz. 

Hekiminizle karşılaştığınız her sorunu paylaşın. Romatizma dışındaki diğer sorunlarınızda gerekiyorsa ilgili uzmanlara yönlendirerek sorununuzu çözmede size yardımcı olacaktır. Hastalara özel bilgiler veren kitaplar okumanızı öğütleyebilir. Gerekirse depresyonunuzu yenmek için basit depresyon ilaçları verebilir. Gerektiğinde bir psikiyatristle bağlantı kurmaktan bahsederse bunu hemen kabul edin. Böyle bir tedavi aldığınızda size ne kadar yararlı olacağına şaşıracaksınız. Romatizması olan arkadaşlarınızla birlikte ayda veya haftada bir “romatizmalılar günü” düzenleyin.

Toplantılarınızda pasta, yemek tariflerinin ötesinde hastalığınızı ilgilendiren konulara yönelik bilgi alışverişinde bulunun. Unutmayın; neşeli geçireceğiniz bu saatler bozulmuş olan moralinizi düzeltecektir. Diğer romatizmalı arkadaşlarınızla birlikte hayatın güzelliklerini yeniden bulmaya çalışın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmada Beslenmenin Önemi

Romatizmada Beslenmenin Önemi Nedir? Romatizmada Beslenmenin Önemi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmada Beslenmenin Önemi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat