Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi?
Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi?

Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi? Romatizmalı Kadınların Anne Olması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Romatizma gebeliğe engel değildir. Hatta gebeliklerin bir kısmında bazı romatizmal yakınmalar hafifleyebilir.

En çok bilinen iltihaplı eklem romatizma türlerinden biri olan romatoid artrit hastalarında hamilelik sırasında şikayetler çoğu kez gerileyebilir. Lupus, Still hastalığı ve kalbi tutan romatizmal ateş hastalığında gebelik çok dikkatle izlenmelidir. Bu hastalıklarda kalpte önemli yetmezlik meydana gelmemişse doktor kontrolü altında gebelik sürdürülür. Genelde doğumun sezaryenle yapılmasına izin verilir.

Fakat şu unutulmamalıdır ki, ciddi ilerleyici karakterdeki romatizmalarda kullanılan ilaçlar ile beraber gebeliğin sürdürülmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle remisyon dönemi denilen hastalığın uykuya yattığı hafifleme dönemlerinde ancak gebeliğe izin verilmelidir.

Tam yüksek doz ilaç kullanıldığı dönemde hamilelik başlamışsa gebeliği sonlandırmak zorunludur. Öte yandan doğum sonrasında kullanılan birçok ilacın süte geçtiği unutulmamalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler

Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler Nelerdir? Romatizmalılara Günlük Yaşamlarında Karşılaşacakları Sorunları Çözmede Pratik Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmalılara...

Kapat