Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri
Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri

Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri Nasıldır? Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmal Hastalıkların Tanısında Görüntüleme Yöntemleri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Romatizmal hastalıkların tanısında çeşitli görüntüleme yöntemleri vardır.Bunlar arasında direkt röntgen grafisi, emar, sintigrafi gibi yöntemler olabilir.

Romatizmal bir hastalığın kas, iskelet sistemini ne ölçüde tuttuğu ve sorunun romatizmal olup olmadığının ortaya konmasında zaman zaman görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Burada ilk etapda direkt röntgen grafisi tercih edilir. 

Bu grafilerde tanıya varmak imkansız ise o zaman yumuşak dokuyu daha iyi tanımlayan diğer görüntüleme yöntemlerine (emar-tomografi-sintigrafi-skopi vb) başvurulur.
Gerekirse kemik yoğunluğu ölçülebilir, eklem içi görüntülenmesi (artroskopi)  hatta şüpheli vakalarda biyopsi alınması tanı koyma çalışmaları içerisinde yer alır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmanın Tanısı Nasıl Konulur?

Romatizmanın Tanısı Nasıl Konulur? Romatizmanın Tanısı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmanın Tanısı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat