Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu
Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu

Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi Nasıldır? Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Romatizmal hastalıklarda olağan tıbbi tedaviler (ilaç, fizik tedavi, yardımcı araç ve gereçler) her zaman hastaların bütün sorunlarını çözemez.

Hastalara psikolojik destek, ev ve iş yaşamında karşılaşacakları sorunların çözümü, beslenme reçeteleri verilmesi, egzersiz seçeneklerinin oluşturulması, kaplıca ve sularlatedavi gereksinimlerine karar verme hep rehabilitasyon çalışmaları içerisinde yer almaktadır.

EGZERSİZ TEDAVİSİ
Egzersiz tedavisi tüm tedaviler içerisinde en kolay fakat bir o kadar da en zor yapılan tedavidir. Hastaların kendi başına veya yardımla yapabildikleri tüm egzersizler eklemleri ve adaleleri en iyi çalıştıran tedavi olarak kabul edilmelidir. Buna karşılık biraz iyileşildiği zaman en kolay terk edilen de egzersiz tedavisi olur. 

Yapmadıkları zaman hastalığın yeniden başlayacağı ve zor günlerin kendilerini beklediklerini bilseler bile hastaların bir çoğuna egzersiz yaptırmak mümkün olmaz. Tıpkı sigaranın zararlarını bile bile içmeye devam edenler gibi. Bu arada sigaranın romatizmal sorunları daha da artıracağı hatta bazı ağrıların ortaya çıkmasına sebep olacağını hatırlatalım.

Egzersiz broşürlerini verdiğimiz ve özellikle yapılması gerektiğinin üstüne basa basa bildirdiğimiz hastaların neredeyse bir çoğunun broşürün sayfalarını dahi çevirmediğini biliyoruz. Egzersiz hangi tipi ne kadar süre ile bunu biliyor muyuz? Bilinmesi gerekli olan doğru egzersizlerin uzman doktorun önerisiyle fizyoterapist tarafından verilmesi . Hekim herhangi bir romatizmal hastalığın tedavisinde egzersiz vermemişse bunun mutlaka bir nedeni vardır.

Eğer unutulma olmamışsa hastalığın o evresinde egzersiz yapılması uygun olmadığı içindir. En basit egzersiz yürüyüşlerdir. Birçok romatizmalı hastanın tedavisinde yürüyüş önerilir. Kuşkusuz sadece romatizma değil yaşamın her alanında biz de yürüyüşü hem de tempolu yürüyüşü önermekteyiz.

Egzersiz adalenin boyunu değiştirerek (izotonik ) ya da değiştirmeyecek ( izometrik) şekillerde yapılabilir. Egzersizin saati, hangi aralıklarla yapılacağı, hangi şiddette uygulanması gerektiği ve her hasta için bireysel uygulama yapılıp yapılmayacağı hasta hekim paylaşması sonucu aydınlanabilecektir.

Egzersiz hastanın yatağında ya da evinde kendisi tarafından yapılabileceği gibi hastanın kliniğe gelip gitmesi şeklinde de yapılabilir.

Aslında bazı egzersizler hastaya veya hastanın yakınlarına öğretilir. Onlar egzersizlere yardımcı olabilirler. Belli aralıklarla evde yapılan uygulamalar izlenir. Gerekirse zaman içinde bazı değişiklikler yapılır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi

Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi Nasıldır? Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi ​yazısını sadece...

Kapat