Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi
Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi

Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi Nasıldır? Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmal Hastalıkların Kaplıca İle Tedavisi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Romatizmalı hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de kaplıcanın kendilerine iyi gelip gelmeyeceğidir.

ROMATİZMASI OLANLAR KAPLICAYA GİDEBİLİR Mİ?
Elbette, fakat bazı romatizmalılara tam tersine kaplıca yasaklanabilir. Eğer eklemlerde iltihap var, kanda laboratuar analizleri vücuttaki aktiviteyi gösteriyorsa kaplıca romatizmayı daha da alevlendirir. 

Tansiyon yüksekliği, ciltte açık yaralar, bacaklarda aşırı damar genişlemeleri (varisler) kaplıcaya giremezler. Kaplıca tedavisi ideal olarak 21 gündür. Fakat acelesi olanlar bunu ancak 14 güne indirebilirler. İlk hafta günde bir, ikinci hafta ise günde iki banyo alıp yine tedavi kürünü 
21 seansa tamamlamaları gerekir.

Kaplıca suyu genellikle sıcak olup içinde çok fazla hareket yapılmamalıdır. Banyoya girmeden önce mesane ve barsaklar boşaltılmalıdır. Sabahları aç karnına veya hafif bir kahvaltıdan sonra banyo alınmalıdır.

Romatizmal hastalıklar içerisinde fibromiyalji, yumuşak doku romatizması ve özellikle ankikozan spondilit kaplıcalardan en çok istifade eden türlerdir. Bu hastalıklarda kaplıcanın yanı sıra çamur uygulamaları da yapılabilir.

Diğer romatizma türlerinde ise bileşiminde karbon dioksit gazı bulunan ve sıcaklığı fazla olmayan kaplıca suları tercih edilmelidir. Kaplıca tedavisine hasta yönlendiriken hekimin dikkatli sorgu ve muayenesinin yanı sıra kanda romatizmal iltihabın olup olmadığının laboratuar analizleriyle kontrol edilmesi gerekir. Örneğin sedimentasyonu çok yüksek olanlar için kaplıca kürleri zararlıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmal Hastalıklarda Fizik Tedavinin Yeri

Romatizmal Hastalıklarda Fizik Tedavinin Yeri Nedir? Romatizmal Hastalıklarda Fizik Tedavinin Yeri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmal Hastalıklarda Fizik Tedavinin Yeri ​yazısını sadece...

Kapat