Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Her Romatizmal Hastalık Kalbi Etkiler Mi?
Her Romatizmal Hastalık Kalbi Etkiler Mi?

Her Romatizmal Hastalık Kalbi Etkiler Mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Her Romatizmal Hastalık Kalbi Etkiler Mi? Romatizmal Hastalıkların Kalbe Etkisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Her Romatizmal Hastalık Kalbi Etkiler Mi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Neredeyse tüm romatizması olanlar kalbinin de hastalığa tutulacağından korkarlar. Fakat romatizmalarda kalp tutulumu çok nadirdir.

Daha ziyade çocukluk ve gençlik çağlarında görülen akut romatizmal ateş (ARA) olarak isimlendirilen bir romatizmada ve çok nadir görülen birkaç romatizmada bu tutulum olabilir. Kalbi tutan romatizmalarda çok uzun süre koruyucu aylık penisilin iğneleri yapılır. Ayrıca tedavide, aspirin ve duruma göre kortizon kullanılabilir. Bu hastalık için halk arasında şöyle bir deyiş vardır.

 

ARA “ genelde eklemleri yalar, fakat bazen kalbi ısırır”. Bunun anlamı eklemlerde oluşan bozukluklar geçicidir ve pek önemli değildir. Fakat hastalık nadir de olsa kalbi tutar. İşte o zaman kalp kapakçıklarında kalıcı hasar meydana gelebilir. Bu nedenle kalp tutulumun erken tanınması ve yıllar boyu yeni tutulumlardan korumak için tedavinin dikkatle sürdürülmesi şarttır. Neyse ki son yıllarda kalbi tutan romatizmalar penisilin tedavisi gibi önleyici tedbirler sayesinde oldukça azalmıştır.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi?

Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi? Romatizmalı Kadınların Anne Olması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmalı Kadınlar Anne Olabilir Mi ​yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat