Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Romatizma Vücutta En Çok Nerede Görülür?
Romatizma Vücutta En Çok Nerede Görülür?

Romatizma Vücutta En Çok Nerede Görülür?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Romatizma Vücutta En Çok Nerede Görülür? Romatizmanın Vücutta En Çok Görüldüğü Yerler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizma Vücutta En Çok Nerede Görülür ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Gerçekten birbirinden çok farklı değişik romatizmal hastalıklar vardır. Eğer romatizma eklemleri tutuyorsa buna artrit denilir. Artrit en çok ellerde ve ayaklarda daha sonra dizler, kalçalar veya omurgalarda görülür.

Gözden deriye, iç organlardan adale ve yumuşak dokulara kadar birçok organda romatizmalar görülebilmektedir.Kireçlenme hastalığı (osteoartrit) çok kez iltihaplı romatizmalarla (artrit ) karışabilir. Fakat ellerde görülen artritde (romatoid artrit) el bileği ve eldeki eklemlerin ilk boğumları tutulmuşken kireçlenmelerde tutulan eklemler son boğumlardır. Artritde sabahları yarım saatten fazla süren tutukluk olup çekilen eklem röntgenlerinde ve laboratuar analizlerinde belirgin bozukluklar olması ile kireçlenmelerden ayrılır. Bazı romatizmalar bir takım sporların yapılması sırasında ve en çok kullanılan kas ve iskelet sistemi bölgesinde ortaya çıkar.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Romatizmanın Tanımı

Romatizma Nedir? Romatizma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatizmanın Tanımı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza...

Kapat