Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Rejim (diyet) Efsaneleri Hakkındaki Gerçekler
Rejim (diyet) Efsaneleri Hakkındaki Gerçekler

Rejim (diyet) Efsaneleri Hakkındaki Gerçekler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Rejim (diyet) Efsaneleri Hakkındaki Gerçekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rejim (diyet) Efsaneleri Hakkındaki Gerçekler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Rejim Efsaneleri Hakkında Gerçekler

İnternet, çok az efor sarf ederek kolayca kilo verebileceğinizi söyleyen binlerce uydurma rejimle dolup taşıyor. Ne yazık ki bu rejimlerin çoğu bir işe yaramıyor. Bu efsane rejimlerden birkaçını bulduk ve gerçekte nasıl kilo verebileceğiniz hakkında bir yazı hazırladık.


1.Efsane: Geceliğin geç saatte yemek yemek kilo aldırır

Doğrusu: Bazı rejimler gece yemek yememenin kilo vermenizi kolaylaştırabileceğini söyler. Ancak bir araştırmaya göre geceliğin yediğiniz büyük bir öğünle ufak bir atıştırma arasında hiç fark olmadığı ortaya çıkmıştır, iki durumda da vücut aynı oranda yağ tutuyor. Geceleri geç saatte yemek yememek zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey yemek yerine bir atıştırmayla karnınızı tok tutmamaya çalışmaktır yoksa hiçbir şey fark etmeyecektir. Geç saatlerde yemek yememek aynı zamanda düzenli ve düzgün uyuyabilmenizi sağlayacaktır. Uyku problemi yaşamayan insanların obez olma ihtimallerinin daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. 


2.Efsane: Gıda hassasiyeti kilo aldırır
Doğrusu: Buğday gibi ürünlere hassasiyeti olan kişiler bu ürünü yemediklerinde gıda hassasiyeti yüzünden kilo verdiklerini düşünüyor. Oysaki kilo verme sebepleri rejimlerinde kendilerini tamamen kendi istekleriyle kısıtlamalarıdır. İnsanların %25’i gıda hassasiyeti sorunu yaşadıklarını düşünüyor, kimi siteler bu oranı %80’lere kadar çıkartabiliyor! Neyse ki bu bilgilerin tamamı yanlış çünkü gıda hassasiyeti sorunu yaşayan insanların nüfusa göre oranı %7 civarındadır. Gıda hassasiyetinin semptomları isal, mide bulantısı ve mide kramplarıdır. Genellikle bu sorunu yaşayan insanlar kilo almak yerine kilo vermektedirler.

3.Efsane: Kahvaltı etmeyerek daha çok kilo verin
Doğrusu: Araştırmalar düzenli bir şekilde kahvaltı eden insanların kahvaltı etmeyen insanlara kıyasla daha zayıf olduğunu gösteriyor. Sebebi ise sonradan daha az acıkmaları çünkü kahvaltıda yedikleriniz metabolizmanızı hızlandırır ve size gün içerisinde daha çok enerji verir. Kazandığınız bu enerji sayesinde de daha çok enerji tüketir ve kalori yakarsınız. Dikkat etmeniz gereken şey kahvaltıda aşırıya kaçmayıp az yağlı şeyler yemektir.

4.Efsane: Zayıflamak için özel gıdalar tüketmeniz çok önemli
Doğrusu: Lahana çorbası, tavuk çorbası, greyfurt, elma sirkesi ve bunun gibi birçok farklı ürünü içeren farklı farklı rejimler var. Bu tip çözümler genellikle kısa vadelidir çünkü bu ürünler hem pahalı hem tatsız tuzsuz olurlar. Aynı zamanda insanların günlük vitamin ihtiyaçlarını da karşılamamaktadırlar. Kısa vadede hızlı kilo vermek sağlık sorunlarına da yol açabilir. Hızlı şekilde verilen kilolar insanları düzensiz yemeye yöneltir bu yüzden verilen kilolar genellikle geri alınır.

5.Efsane: Şişmanlık genlerimde var
Doğrusu: Kimileri aldıkları kiloları aile genlerine bağlar kimileriyse çok daha kolay bir şekilde kilo verir. Genleriniz ne olursa olsun fazla kilonun sebebi yaktığınızdan çok daha fazla kalori tüketmenizden kaynaklanır. Bazıları için bu kolay olmayabilir ama düzenli ve sağlıklı beslenmek kilo vermenizde en önemli etkendir.

6.Efsane: Kerevizle yediğinizden daha çok kalori yakacaksınız
Doğrusu: Kerevizle hakkında birçok şey söylenir… Yediğinizden daha çok kalori yaktığı iddia ediliyor. Bu aslında çokta yanlış bir bilgi değil çünkü kereviz bitki materyallerinden oluşur ve hazım esnasında içerdiği kalorilerden daha fazlasını yakmaktadır. Ancak, kereviz rejiminizin ana yemeği olamaz çünkü besin açısından yeteri kadar zengin değildir. Kerevizi daha çok bir atıştırmalık olarak düşünmek sizler için daha sağlıklı olacaktır.

7.Efsane: Soğuk su içerek kalori yakın!
Doğrusu: Soğuk su içtiğiniz zaman vücudunuz suyu ısıtmak için kalori yakar (8 ile 20 kalori kadar). Kilo vermeye çalışıyorsanız bol bol su içmek faydalıdır. İçtiğiniz suyun soğuk olması az da olsa bir fark yaratabilir ama bir tatlı yiyebilecek kadar büyük bir fark yaratmayacaktır!

8.Efsane: Yeşil çay zayıflatır!
Doğrusu: Zayıflamak için yıllardır geleneksel bir biçimde kullanılan yeşil çayın aslında işe yaradığını söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre yeşil çayın içinde bulunan kateşinlerin insanları zayıflattığı ve incelttiği söyleniyor. Lipton tarafından desteklenen bu araştırmadan faydalanan insanların zayıflamak için günde ortalama 6-10 bardak çay içmesi gerekiyormuş! Unutmayın, aşırı yemek yediğiniz sürece kilo almaya devam edeceksiniz ve içtiğiniz çayın hiçbir önemi olmayacak. Rengi ne olursa olsun düşük kalorili olduğu için zayıflamak açısından çay faydalı bir içecektir.

Sonuç
Uzun vadede sağlıklı bir şekilde kilo vermenin tek yolu az yemek yiyip, dengeli, bol sebzeli ve meyveli bir rejim uygulayıp, egzersiz yapmaktır. Ortalıkta dolaşan bu efsane rejimler kadar heyecanlı olmasa da en doğru ve sağlıklı yöntem budur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Her Öğünde Kalori Yakmanızı Sağlayacak Yiyecekler Nelerdir?

Her Öğünde Kalori Yakmanızı Sağlayacak Yiyecekler Nelerdir? Her Öğünde Kalori Yakmanızı Sağlayacak Yiyecekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Her Öğünde Kalori Yakmanızı Sağlayacak...

Kapat