Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Reflüsü Olanlar Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli?
Reflüsü Olanlar Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli?

Reflüsü Olanlar Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Reflüsü Olanlar Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli? Reflüsü Olanların Oruç Tutarken Dikkat Etmesi Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Reflüsü Olanlar Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ramazan ayında özellikle reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi hastalığı olanların oruç tutarken çok dikkatli olması gerekiyor. Uzun süren açlık sonrasında iftarda fazla miktarda ve hazmı güç besinlerin hızlı şekilde tüketilmesi sonucunda mide boşalma zamanı uzar ve midenin sindirim için ürettiği asit miktarında artış meydana gelir. Günü yoğun bir çalışma temposu içerisinde ve oruçlu geçiren ve bu şekilde yanlış beslenenlerde yemek sonrası uyku ihtiyacı da kaçınılmaz olur ve yemek yer yemez uzanmak ihtiyacı hissedilir. Bütün bunların sonucunda ise reflü ortaya çıkması veya var olanreflü hastalığının şiddetlenmesi kaçınılmazdır! Liv Hospital Gastroentereloji Uzmanı Doç. Dr. Binnur Şimşek reflüsü olan hastaların dikkat etmese gerekenleri anlattı. Günlük kalori ihtiyacının çok üzerinde beslenmemeli. İftar ve sahur arasının çok kısa olması nedeniyle ek öğün yerleştirmek de zor olacağı için mümkün olduğunca tek öğünde aşırı yemekten kaçınmaya çalışılmalıdır, iftar su veya çorba gibi sıvı besinlerle açılmalı. Bunları bitirdikten sonra 15-20 dakika beklenerek diğer besinlere geçilmelidir.

Yemekler iyi çiğnenerek öğütülmeli ve hızlı yemekten kaçınılmalıdır. Çiğneme tükrük ve mukus salgılanmasını sağlayarak yemek borusu ve midenin iç yüzünü döşeyen örtüyü mide asidine karşı korumaktadır. Özellikle iftardan sonra yemeği takiben hemen yatılmamalı, 2-3 saat beklenmelidir. Yapılabiliyorsa, yatmadan önce 30-45 dk’lık yürüyüş yapılmaya çalışılmalıdır.

Reflüyü artıran veya kolaylaştıran besinlerden (yağlı yiyecekler, kızartmalar, acılı-baharatlı yemekler, aşırı kahve ve demli çay, gazlı içecekler, sigara, alkol vb) kaçınılmalıdır. Reflü hastalığı için doktorunuzun önerdiği mide asit salgılanmasını azaltan ilaçlar iftar veya tercihen sahurda alınmalıdır. Oldukça uzun süren açlık süresi ve mevsim nedeniyle artan hava sıcaklığı oruç tutmayı zorlaştırmakta ve bazı önlemler almayı gerekli hale getirmektedir.

24_SAAT_20150703_14

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Oruç Tutabilin Diyon Yani Doktur Hanım

Kapat