Anasayfa / Alternatif Tıp / Refleksoloji / Refleksoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları
Refleksoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Refleksoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Refleksoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları Nelerdir? Refleksoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Refleksoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Soru 1: Refleksolojiyi kimler geliştirmiştir?
Uzak doğuda Cin-Hint ve yakın doğuda Mısır refleksolojisinin doğup gelişmesine zemin hazırlamıştır. Amerikada ise şu anki sistemli refleksoloji geliştirilmiştir.

Soru 2: Refleksoloji daha çok hangi alanlarda kullanılır?
Nörolojik rahatsızlıkların tümünde destek tedavi olarak kullanılır. Engelli çocukların fiziksel ve zihinsel tedavisinde yoğun ve etkili bir yöntem olarak kullanılır.

Soru 3: Refleksoloji bilimsel olarak ispatlanmış mıdır?
Bilimsel literatur ve araştırma sonuçları Esat ve Halil beyin refleksoloji’ye giriş kitabında ve site içi bilgilerde verilmiştir.

Soru 4: Neden Türkiye’ye geç geldi?
Türkiyedeki sağlık ve rehabilitasyon sektörünün yeni gelişmeleri geç kabullenmesi ve onaylamaması olarak özetlenebilir.Bunun yanısıra on yıl önce bilinmeyen ve inanılmayan birçok yöntemin destek olarak bugün rehabilitasyon hizmetleri arasına girdiği unutulmamalıdır.

Soru 5: Normal insanlar faydalanabilir mi?
Normal insanların nörolojik rahatsızlıkların çoğunda kullanılabilir. Temelde ağrı tedavisinde ve psikolojik rahatsızlıklarda uygulanabilmektedir.

Soru 6 : Tedavi süresi ne kadardır?
En kısa tedavi 4 ay ile 6 ay arasında değişebilir. Engellilerde bu süre 6 aydan 1 seneye kadar uzayabilir.Tedavi süresi hastanın yaşına, konumuna ve hatta psikolojik durumuna göre bile değişebilir. Ama genel olarak otistik çocuklar ve spastik çocuklarda ilk altı seansta mutlaka olumlu etkisi görülür.Haftada 1 seans olmak üzere en az 6 ay sürer Bel fıtığında 8 – 16 Seans Migrende 8 – 20 Seans Eklem Ağrılarında 8 – 16 Seans depresyon ve Panik Atakta 16 Seans yapılır.

Soru 7: Spastik çocuklarda faydası ispatlanmış mıdır?
Bu konuda gerek batıda gerekse uzakdoğuda yapılan araştırma ve literatür çalışmaları sitemizde ve kitabımızda kaynak gösterilerek belirtilmiştir.

Soru 8: Otizmde ne gibi faydaları vardır?
Bu alanda yapılan araştırmalarda ve merkezimize gelen hastalarımızın ailelerinden aldığımız bildirimlerde de en çok algı ve dikkat konusunda olumlu geri bildirimler alınmıştır.Ayrıca kullanılan kelime sayısında artışla birlikte tek kelimeli cümlelerde birkaç kelimeli cümlelere geçiş görülmüştür.

Soru 9: Yan etkisi var mıdır?
Uzman olmayan, fizyoloji ve anotomi bilgisi olmayan kişilerce yapıldığında oldukça riskli komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Soru 10: Kimler uygulama yapabilir?
Mutlaka sağlık altyapısı olan yetkin ve yeterliliği olan uzmanlar yapmalıdır.

Soru 11: Refleksoloji alternatif tıp mıdır?
Refleksoloji modern tıppın alternatifi değildir.Modern tıbba destekleyici bir tedavi ve terapi yöntemidir.

Soru 12: Refleksoloji – Fizik Tedavi ilişkisi nasıldır?
Refleksoloji fizik tedavi çalışmalarındaki verimliliği arttırmakla birlikte sonuç alımını hızlandırır. Bazen uygun olan vakalarda birkaç senelik çalışmayı birkaç aya sığdırabilmektedir. Yine de fizyoterapi engelli çocuklarda ve bireylerde temel çalışma olmalıdır.

Soru 13: Eğitimleri nasıldır?
Uzmanlığa ve hangi alanlarda uygulama yapacağına göre değişir. & ayda 3 yıla varan eğitimleri vardır.

Soru 14: Seanslar ne sıklıkta yapılır?
Ortalama haftada bir gerçekleştirilen seanslar bazen daha sık bazen de daha seyrek yapılabilir.

Soru 15: Refleksoloji kimlere uygulanmamalıdır?
Refleksoloji, hamileliğin ilk altı ayında tavsiye edilmez ve uygulanmamasına dikkat edilmesi gereken bir terapidir. Bununla birlikte enfeksiyon halinde, ateşlenme durumunda, kanser ve damar tıkanıklığı hastalıkları söz konusu olduğunda kişiye Refleksoloji uygulanmamalıdır.Kan hastalığı ve pıhtılaşma sorunu lan yada varisi olanlarada yapılmasını pek önermeyiz.

Soru 16: Refleksoloji, bilimsel olarak kanıtlanmış mıdır?
Evet. Örneğin, Amerika’da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre Refleksoloji’nin, PMS’yi (Regl öncesi gerginliği) % 45 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. (Ref. The College of Naturopathie and Complementary Medicine) Ayrıca araştırmalar Refleksoloji’nin hiçbir yan etkisinin olmadığını ve 20 dk.’lık bir Refleksoloji terapisiyle, vücut sirkülasyonunun.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Refleksoloji Ne İşe Yarar?

Refleksoloji Ne İşe Yarar? Refleksoloji Ne İşe Yarar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Refleksoloji Ne İşe Yarar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat