Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Jinekolojik Hastalıklar / Rahim Alınması Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler
Rahim Alınması Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Rahim Alınması Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Rahim Alınması Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir? Rahim Alınması Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rahim Alınması Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​

Ameliyata hazırlık için sizden bir takım tetkikler istenecektir (kan, idrar, akciğer filmi, kalp grafiği gibi).

  • Yine hazırlık aşamasında rahim içinden parça alınabilir.
  • Ameliyattan bir gece önce ve/veya ameliyat sabahı lavman yapılabilir.
  • Enfeksiyonu önlemek amacı ile antibiyotik yapılır.
  • Ameliyat sırasında ve sonrasında gerekli sıvıların verilebilmesi için el üzeri veya koldan damarınıza plastik iğne takılır.
  • Ameliyat sırasında rahat olabilmeniz için durumunuza göre genel (uyuyarak) veya bölgesel (belden) anestezi uygulanır.
  • Sizin durumunuzu izleyebilmek, sıvı miktarını ayarlayabilmek için idrar torbanıza ince bir tüp (idrar sondası) yerleştirilir.
  • Histerektomi olan hastalar birkaç gün hastanede kalırlar. Hastanede kalış süresi ameliyatın tipine, ameliyat sırası veya sonrasında bir sorun gelişip gelişmediğine göre değişir.
  • Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca erken yürümelisiniz. Yürümek kan dolaşımınızın düzenlenmesini sağlayacağı gibi, toplar damarlarınızda pıhtı gelişiminin önlenmesine de yardımcı olacaktır. Risk grubunda iseniz pıhtı gelişiminin önlenmesi için size ayrıca ilaç tedavisi de verilecektir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün ağrılarınızın olabileceğini bilin. Dinlenmek iyileşmenizi hızlandırır. Doktorunuzun ek önerisi yoksa ameliyat sonrasında altı hafta boyunca vagene hiçbir şey uygulamayın (duş, cinsel ilişki, tampon gibi), ağır kaldırmayın, ağır işler yapmayın. Altı haftanın bitiminden önce kendinizi iyi hissetseniz dahi doktorunuzun kontrolü ve önerileri olmadan tersi davranışlarda bulunmayın.

İyileştikçe hafif fiziksel uğraşlar, spor yapmak, araba kullanmak gibi aktivitelerinizi yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Histerektomi olmanız jinekolojik açıdan artık rutin kontrollerinizin olmayacağı anlamına gelmez. Rahim ağzınız duruyorsa veya kanser-kanser öncüsü bir hastalık nedeni ile histerektomi oldu iseniz Pap-test taramaları devam edecektir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Histerektomi Türleri Nelerdir?

Histerektomi Nedir? Rahim Alınması Ameliyatı (Histerektomi) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat