Rahim Alınması Ameliyatı (Histerektomi)

Rahim Alınması Ameliyatı (Histerektomi)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Histerektomi Nedir? Rahim Alınması Ameliyatı (Histerektomi) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​

Rahmin (uterus) alınması ameliyatıdır. Birçok jinekolojik sorun histerektomi ile giderilebilir. Ancak büyük bir cerrahi girişim olduğu için doktorunuz öncelikle diğer tedavi şekillerini önerebilir. 

Rahim: Leğen kemiğinin çevrelediği bölgede (pelvis) düz kastan oluşmuş, gebelikte içinde bebeğin geliştiği bir organdır. Doğum eylemi sırasında kasılarak bebeğin doğumunu sağlar. Gebelik yoksa rahmin içini döşeyen tabaka (endometriyum) her ay adet kanaması şeklinde atılır.

Histerektomi Nedir?
Rahmin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık ameliyatlarından biridir. Histerektomi nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Myomlar(rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urları)
  • Endometriozis
  • Anormal kanama
  • Uzun süren, uygulanan tedavilere yanıt alınamayan rahim kaynaklı ağrılar
  • Rahim sarkması
  • Kanser

Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin alınmasını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir hastalık olması halinde bu organlar da alınabilir (salpingo-ooforektomi).

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli?

Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli? Hastaneye Gitme Zamanı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat