Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Jinekolojik Hastalıklar / Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​
Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​

Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​ Nedir? Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Doğum kanalının vajinaya açılan bölümüne rahim ağzı denir. Rahimin ağız kısmı jinekolojik muayene esnasında hastayı muayene eden hekim tarafından gözle görülebilir ve elle muayene edilebilir. Rahim ağzı kanserleri pek çok ülkede üreme organları kanserleri arasında en sık görülen kanserleri oluşturur. Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 12.000 yeni rahim ağzı kanseri olgusuna rastlandığı bildirilmiştir. Genellikle 30 yaş ve üstü kadınlarda görülür. Kadınlarda rahim ağzı kanseri oluşmasını kolaylaştıran bazı faktörler mevcuttur. Bunlar arasında HPV infeksiyonu, uzun süreli sigara kullanımı, bağışıklık sistemini bozan hastalıklar, dokuz yıl ve daha uzun süreli doğum kontrol haplarının kullanımı ve üç veya daha fazla doğum yapmak yer alır. Rahim ağzının görünebilir bir organ olması, kanser tarama testlerinin de kolaylıkla yapılabilmesini sağlamaktadır.

Rahim ağzı kanserinde erken tanı amacı ile iki tane tarama testi yapılır. Bunlar; vajinal smearve Human Papilloma Virus (HPV) testleridir. Vajinal smear, vajinal muayene esnasında plastik bir fırçanın rahim ağzına sürtülerek dökülen hücrelerin toplanması ve bir sıvı ortam içine aktarılması ya da bir lam üzerine yayılması ile yapılır. Bu hücrelerin incelenmesi sonucu rahim ağzındaki hücrelerin kanser öncesi aşamada yakalanması ile kanserin kalıcı ve uzun süreli tedavisi sağlanabilir. Smear testinin, cinsel yaşantısı olan her kadına yılda bir defa yaptırılması önerilir.

HPV tarama testi ise genel olarak human papilloma virus diye anılan ve her biri bir numara ile adlandırılan tiplerden oluşan bir virüs grubudur. Bu virüsün rahim ağzı kanseri ile olan ilişkisi kesin olarak ortaya konmuştur. HPV rahim ağzında servikal intraepitelyal (epitel hücresi içi) lezyonların oluşmasına yol açar. Son sınıflandırmalarda bu lezyonlar düşük dereceli lezyonlar (LSIL) ve yüksek dereceli lezyonlar (HSIL) olarak iki grupta toplanmışlardır. Bir başka sınıflandırmada lezyonlar hafif displazi (CIN 1), orta derece displazi (CIN 2) ve ağır displaziler (CIN 3) olarak tanımlanır.

HPV tarama testleri 30 yaşın üzerindeki kadınlarda kansere yol açabilecek yüksek riskli HPV tiplerinin varlığını ortaya koymak için yapılır. Bu testi, smear ile birlikte tarama amaçlı tüm kadınlara uygulamayı savunanların yanı sıra sadece smear testi pozitif olanlara uygulanmasını önerenler de mevcuttur. Ülkemizde HPV testi, masraflı bir test olması nedeni ile yalnızca smear testi pozitif çıkanlara uygulanmakta ve tip tayini de birlikte yapılarak yüksek riskli HPV taşıyıcıları ortaya çıkarılmaktadır.

Tarama testlerinin en önemli sakıncası, smear testte servikal intraepitelyal bir lezyonu olduğu söylenen kadınlarda veya yüksek riskli bir HPV tipi taşıyıcısı olduğu söylenen kadınlarda ortaya çıkan ruh hali bozukluklarıdır. Oysa bu hastalara, bunun ciddi bir hastalık olmadığı, sadece takip edilmesi gereken bir durum olduğu anlatılmalıdır. Tam açıklanamayan bir smear sonucu olan ASCUS veya CIN 1’in %70’inin 6 yıl içerisinde gerilediği, CIN 1’in sadece %6’sının CIN 3 olduğu ve CIN 3 olgularının ise sadece %10-20’sinin kanser olacağı bilgisi de verilmelidir. Özellikle genç hastalarda HPV infeksiyonlarının %90’ının iki yıl içerisinde gerilediği saptanmıştır.

Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde HPV infeksiyonlarına karşı aşılar geliştirilmiştir. Bu konuda en sık kullanılan aşılar iki tanedir, biri rahim ağzı kanserleri ile en yakın ilişkisi bulunduğu saptanan HPV tip 16 ve 18’e karşı olan aşı, diğeri ise 6,11,16 ve 18 numaralı tiplere karşı geliştirilmiş olan aşılardır. Bu aşıların yol açtığı bağışıklık ve korunma HPV ile karşılaşmamış kadınlarda daha güçlü olduğundan aşılanmaya 12 yaşından itibaren başlanabileceği öne sürülmüştür. İki aşı da ilk ruhsatlarını 12-26 yaş grubundaki genç kız ve kadınlarda uygulanmak üzere almışlardır, ancak son yıllarda yapılan çalışmalar aşılanma için yaş grubunun 12-46 yaş arasına genişletilebileceğini göstermiştir. Aynı yaşlardaki erkeklerin de aşılanması için yapılan çalışmalar da sürmektedir. Yapılan çalışmalar HPV bulaşmış kişilerde de, bulaşmamışlara oranla daha az da olsa yararlı olduğunu göstermiştir. Aşının HPV bulaşmamış kadınlarda intraepitelyal lezyonlara karşı koruyuculuğu %96 olmasına rağmen HPV bulaşmış kişilerde bu oran %80.4’tür.

Son yıllarda tarama programlarının başarı ile uygulanması ve HPV aşılarının yaygınlaşması nedeni ile rahim ağzı kanserlerinin yayılmış tipleri ve bu hastalıktan ölüm oranları 20 yıl öncesine göre anlamlı derecede azalmıştır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Rahim Ağzı Kanseri​

Rahim Ağzı Kanseri​ Nedir? Rahim Ağzı Kanseri​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rahim Ağzı Kanseri​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat