Rahim Ağzı Kanseri​

Rahim Ağzı Kanseri​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Rahim Ağzı Kanseri​ Nedir? Rahim Ağzı Kanseri​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rahim Ağzı Kanseri​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Günümüzden kendinde oldukça sık bahsettiren bir hastalık türü de rahim ağzı kanseridir. Rahi ağzı kanseri nedir?

Kadın rahmi 2 parçadan oluşmaktadır.Rahim ağzı dediğimiz kısmı bir armut olarak düşünelim. Armudun başından sonuna doğru gidildiğinde serviks adını verdiğimiz bölüm bulunmaktadır. Rahim ağzı dediğimiz bölge aynı zamanda bebeğin dünyaya geldiği alanın açılıp genişlemesini sağlayan bölgedir. İşte bu bölgede oluşan her hangi bir hücrenin normalin dışında üremesi sonucu rahim ağzı kanseri oluşmaktadır.

Dünya üzerinde yapılan araştırmaya göre kanser hastalığından ölen kadınların sayısı çoğunluklu olup rahim ağzı kanseri kanser hastalıklarının en tehlikelisi arasında 2. sırada yer almaktadır. Her yıl tamı tamına 500.000 kadın rahim ağzı kanseri hastalığına yakalanmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık olarak 1500 kadın bu hastalığa yakalanmış ne yazık ki 750′ si hayatını kaybetmiştir.

Günümüz bayanları ne kadar bilinçlendirilmeye çalışılsa da ne kadar sağlık bakanlığı tarafından merkezler açılsa da kadınlarımız pek bilinçli olmayıp bu tarz taramalara katılım göstermemektedir.

Kanser hastalığı için aşılama yapılmaktadır. Lakin aşı kanser tedavisi değildir. Bu kansere yakalanıldığı zaman uzun süren büyük bir operasyonun ardından ve hekimin takibine göre kemoterapi dediğimiz ilaç tedavisi ya da radyoterapi dediğimiz ışın tedavisi olmak gerekir. Aşı ise kansere neden olan virüsün bize bulaşmasını engellemek için olan koruyucu bir tedbirdir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Rahim Uru

Rahim Uru Nedir? Rahim Uru hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rahim Uru ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit...

Kapat